دکتر حسن شفیعی عضو هیئت علمی دانـشگاه

روان شناسی بالینی، روان شناسی شناختی، علوم شناختی، روان شناسی سلامت
 
ورزش تند ، خطر مرگ ناشی از سرطان را کاهش می دهد .
ساعت ۱٢:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۳٠ : توسط : حسن شفیعی

حداقل نیم ساعت ورزش تند در روز می تواند خطر مرگ ناشی از سرطان را به میزان قابل توجهی کاهش دهد

 

پژوهشگران علوم پزشکی می گویند نتایج تحقیقات نشان داده است که  ورزش کردن با حرکات تند و سریع و فقط نیم ساعت در روز می تواند خطر مرگ ناشی از سرطان را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

 

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز  ، فعالیت بدنی مناسب علاوه بر پیشگیری از ابتلا به سرطان، خود می‌تواند به درمان سرطان کمک کند.

 شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند ورزش در درمان سرطان سودمند است.

 مطالعات متعددی که بر روی ارتباط ورزش با توانبخشی و بازتوانی بیماران و کیفیت زندگی آنان انجام شده بیانگر تاثیر مثبت ورزش بر این موارد است.

 ورزش هایی مانند پریدن، شنا کردن و بازی هایی مثل اسکوآش یا فوتبال همگی خطر ابتلا به سرطان و احتمال مرگ ناشی از این بیماری را کاهش می دهند اما این مطالعه تایید می کند که اگر مردم بخواهند از مزایای این ورزش ها برای سلامتی بهره مند شوند باید حداقل ۳۰ دقیقه در روز تمرینات خود را انجام دهند.

 متخصصان دانشگاه های کیوپیو و اویولو در فنلاند با انجام این مطالعات دریافتند که فعالیت بدنی سریع و چابک بهترین روش برای کاهش خطر ابتلا به سرطان، بویژه سرطانهای ریه و دستگاه گوارش است.

 در این بررسی ها ۲۵۶۰ مرد ۴۲ تا ۶۱ ساله از منطقه شرق فنلاند تحت آزمایشاتی قرار گرفتند. این افراد هیچ سابقه ابتلا به سرطان نداشتند.

 همچنین تحقیقات نشان داده‌ که فعالیت جسمی می‌تواند کیفیت زندگی، خلق و انجام فعالیت جسمی بیماران را در طی و بعد از درمان بهبود بخشد . ژژوهشگران عنوان می کنند ورزش در درمان و بازتوانی بیماران سرطانی نقش بسیار ویژه ای دارد.
شرح این مطالعه در مجله انگلیسی «طب ورزش» منتشر شده است.


 
ویتامین C عملکرد مغز را تقویت می‌کند
ساعت ۱۱:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢۸ : توسط : حسن شفیعی

ویتامین C عملکرد مغز را تقویت می‌کند

نتایج یک آزمایش جدید نشان داده است که برای عملکرد مناسب چشم‌ها و مغز، بدن انسان به مقادیر کافی ویتامین C نیازمند است. 

به گزارش ایسنا، متخصصان معتقدند که این یافته می‌تواند کاربردهای مفیدی در مورد بیماری‌هایی چون گلوکوم و صرع داشته باشد.

دکتر هنریک وون گرسدورف از متخصصان ارشد انستیتو ولوم در دانشگاه سلامت و دانش اورگون در این باره اظهار داشت: ما متوجه شدیم که سلول‌های شبکیه چشم برای اینکه بتوانند عملکرد مناسبی داشته باشند باید در دوزهای نسبتا بالای ویتامین C شناور باشند. 

وی در ادامه تاکید کرد: از آنجا که شبکیه چشم در واقع بخشی از سیستم اعصاب مرکزی است این آزمایشات تایید می‌کند که ویتامین C در عملکرد مطلوب مغز نیز نقش مهمی ایفا می‌کند و این تاثیرگذاری تا حدی حائز اهمیت است که پیش از این هرگز درک نشده است.[نکته بهداشتی روز: مصرف کافی ویتامین C] 

به گزارش پایگاه اینترنتی برین گرید تست، مغز دارای گیرنده‌های ویژه‌ای است که گیرنده‌های نوع GABA نامید می‌شوند و می‌توانند به برقراری ارتباط سریع بین سلول‌های مغزی کمک کنند. 

این متخصصان در آزمایشات خود متوجه شدند که وقتی ویتامین C موجود نباشد، عملکرد صحیح و مناسب گیرنده‌های نوع GABA در سلول‌های شبکیه متوقف می‌شود. از آنجا که سلول‌های شبکیه‌ای چشم یکی از در دسترس‌ترین انواع سلول‌های عصبی هستند این احتمال وجود دارد که گیرنده‌های نوع GABA در سایر نقاط مغز نیز در صورت فقدان یا کمبود ویتامین C عملکرد مناسب خود را از دست بدهند. 


 
آگاهی از افکار دیگران با عینک‌های پرتو ایکس!
ساعت ۱٢:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢٤ : توسط : حسن شفیعی

این عینک که «پرتو ایکس اجتماعی» نام دارد، از یک دوربین داخلی برخوردار بوده که به نظارت بر حالات صورت افراد دیگر پرداخته و این داده‌ها را با 21 حالت شناخته شده انتقال احساس مطابقت می‌دهد.

محققان موسسه فناوری ماساچوست در حال ساخت یک عینک هستند که می‌تواند تفکرات فرد مقابل را آشکار کند.

به گزارش ایسنا، این عینک که «پرتو ایکس اجتماعی» نام دارد، از یک دوربین داخلی برخوردار بوده که به نظارت بر حالات صورت افراد دیگر پرداخته و این داده‌ها را با 21 حالت شناخته شده انتقال احساس مطابقت می‌دهد.

این عینک در مرحله بعدی از طریق یک گوشی و چراغ‌های روی عینک از احساسات فرد مقابل خبر می‌دهد.

در سیستم شبه چراغ راهنمایی این عینک، رنگ قرمز نشان ‌دهنده حالت منفی، رنگ زرد به معنی حالت نیمه علاقه مند مخاطب و رنگ سبز به علاقه مند بودن فرد اشاره دارد.

به گفته محققان، استفاده از این عینک‌ها در جریان یک گفت‌وگو مانند داشتن یک حس اضافی است که شما را از علاقه مند یا بی‌حوصله بودن طرف مقابل آگاه می‌کند.

گوشی‌های این دستگاه برای افراد مبتلا به اوتیسم طراحی شده که در تعامل با دیگران با مشکلاتی روبه رو هستند؛ اما این تیم تحقیقاتی اکنون از این فناوری استفاده‌های بهتری کرده‌اند.

هم اکنون این نمونه پیش‌ساخت با استفاده از دوربینی به اندازه یک دانه برنج در قاب عینک کار می‌کند که با یک سیم به یک رایانه کوچک قابل اتصال به بدن متصل می‌شود.

این دوربین به نظارت بر این مطلب می‌پردازد که چقدر و هر چند وقت یکبار هر کدام از این 24 حالت در صورت فرد نقش می‌بندند. سپس این اطلاعات توسط نرم‌افزار داخل رایانه تحلیل شده و پس از مقایسه با بانک حالات چهره به فرد منتقل می‌شود.

این عینک‌ها هنوز در مراحل اولیه قرار داشته و تنها در 45 درصد موارد درست عمل می‌کنند؛ چیزی که محققان امیدوارند در جریان پیشرفت این عینک، بهبود پیدا کند.

این محققان در مرحله بعدی امیدوارند که بتوانند روزی یک عینک تقویت کننده واقعیت بسازند که اطلاعات درباره احساسات فرد مقابل را روی عدسی شیشه منعکس کند.

 
ورزش می تواند موجب افزایش طول عمر بیماران مبتلا به سرطان شود
ساعت ۳:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٦ : توسط : حسن شفیعی

 پژوهشگران علوم پزشکی می گویند نتایج تحقیقات آنان نشان می دهد  بیماران مبتلا به سرطان مغز که توانایی ورزش کردن دارند، بیشتر از بیمارانی که بی تحرک هستند عمر می کنند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، سرطان دومین علت مرگ در کشور های پیشرفته و سومین عامل مرگ و میر در ایران است سالانه ۳۰ هزار نفر می‌میرند و ۷۰ هزار مورد جدید اضافه می‌شوند .

سرطان عامل ایجاد کننده مرگ در سنین بین سی و چهل ساگی می باشد.

پیش از این ثابت شده بود که فعالیت بدنی مناسب علاوه بر پیشگیری از ابتلا به سرطان، خود می‌تواند به درمان سرطان کمک کند. شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند ورزش در درمان سرطان سودمند است.
یافته های پژوهشگران موسسه سرطان ‘دیوک “  در واقع ادامه دهنده تحقیقات اخیر است که نشان می داد ورزش وضعیت بیمار را در حین و پس از درمان بهبود می بخشد و می تواند به افزایش طول عمر آنها منجر شود.
پژوهشگران در این بررسی ۲۴۳ بیمار مبتلا به سرطان پیشرفته و بدخیم گلیوما را مورد بررسی قرار دادند که بیمار مبتلا به آن به طور متوسط کمتر از شش ماه عمر می کند.
در این بین، آن دسته از بیمارانی که در تمرینات ورزشی منظم و پرتحرک (پیاده روی سریع پنج روز در هفته به مدت ۳۰ دقیقه) شرکت داشتند به طور چشمگیری طول عمر خود را افزایش دادند. این افراد ۸۴/۲۱ ماه زندگی کردند در حالی که این میزان در بیماران بی تحرک ۰۳/۱۳ ماه بود.
دکتر لی جونز استادیار موسسه سرطان ‘دیوک ‘ و مجری این تحقیقات گفت: این یافته ها نشان می دهد باید به تاثیرات ورزش نه تنها در کاهش نشانه های بیماری بلکه در افزایش طول عمر توجه بیشتری صورت گیرد.
نتایج این مطالعات در نشریه آنکولوژی منتشر شده است.

پژوهشگران می گویند ۸۰ درصد کل سرطانهای انسان با شیوه زندگی یا عوامل محیطی ارتباط دارند (شامل غذا، مصرف تنباکو، مصرف بیش از حد الکل، زیاد در معرض آفتاب قرار گرفتن، قرار گرفتن در معرض خطرات شغلی)اکثر این سرطانها در صورت عادتهای مثبت در شیوه زندگی قابل پیشگیری می بودند.

آنان تاکید می کنند بزرگترین عامل مبارزه با سرطان آموزش بهداشت (مسایل بهداشتی) و سلامتی است.

انجمن سرطان آمریکا می گوید ، تقریبا نیمی از مرگ و میرهای ناشی از ابتلا به سرطان‌های مختلف با به کارگیری شیوه‌های سالم در زندگی قابل پیشگیری است.