دکتر حسن شفیعی عضو هیئت علمی دانـشگاه

روان شناسی بالینی، روان شناسی شناختی، علوم شناختی، روان شناسی سلامت
 
هنگام عصبانیت شکلات بخورید
ساعت ٤:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٦/٢٩ : توسط : حسن شفیعی
پژوهشگران انگلیسی مکانیزمی را یافتند که از طریق آن سطح پایین «سروتونین» منجر به بروز خشم می شود و نشان دادند که با خوردن شکلات و تخم مرغ می توان خشم را کاهش داد.

به گزارش  مهر، بارها پیش آمده است که صبح ها با بدخلقی از خواب بیدار شده اید. اکنون گروهی از دانشمندان دانشگاه کمبریج نشان دادند که بدخلقی به دلیل سطوح انتقال دهنده عصبی سروتونین است که وقتی فرد غذا نخورده باشد نوسان می کند استرسی که در اثر این نوسان ایجاد می شود منجر به بروز خشم و عصبانیت می شود.

این محققان به منظور دستیابی به این نتایج با استفاده از رزونانس مغناطیسی، تاثیرات سطوح سروتونین مغز 30 داوطلب سالم را در پاسخ به تحریکاتی چون چهره های خشمگین، غمگین و یا بیانات خنثی بررسی کردند.

در طول این تحقیقات، دانشمندان سطوح سروتونین داوطلبان را با دستکاری رژیم غذایی آنها تغییر دادند و به خصوص با استفاده از «تریپوفان»، ماده ای که برای تولید سروتونین مطلوب است و به اندازه کافی در سفیده تخم مرغ، بعضی از ماهی ها و شکلات وجود دارد این دستکاری را انجام دادند.

سپس با مشاهده فعالیت نواحی مختلف مغز دریافتند که سطوح پایین سروتونین، کورتکس جلوپیشانی را برای کنترل پاسخ خشمی که در بادامه مغز ساخته شده است به شدت دچار مشکل می کند.

این دانشمندان در این خصوص توضیح دادند:«از دهه های قبل می دانستیم که «سروتونین» نقش مهمی در خشم و پرخاشگری ایفا می کند اما تنها از مدتی قبل فناوری را به دست آورده ایم که می تواند درون مغز را نگاه کند و روشی را که با آن این انتقال دهنده عصبی پالس های احساسی ما را تنظیم می کند مورد بررسی قرار دهد».

به گفته این محققان، هرچند این نتایج در مورد داوطلبان سالم به دست آمد باوجود این می توانند در خصوص علل بروز طیف وسعیی از اختلالات روانی که در آنها خشم یک عنصر مشترک است توضیح دهد.


 
'پدر شدن باعث کاهش تمایل به جفت یابی می شود'
ساعت ۱:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٦/٢۳ : توسط : حسن شفیعی

میزان تستسترون خون پدران در ماه نخست تولد فرزندشان به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد

تحقیقات نشان می دهد مردان از نظر زیست شناختی طوری برنامه ریزی شده اند تا پس از بچه دار شدن، به نگهداری و حفاظت از فرزندانشان متعهد باشند.

به گفته محققان دانشگاه نورث ایسترن در آمریکا، میزان هورمون تستسترون در خون مردان پس از تولد فرزندشان کاهش می یابد، تا ضمن کاهش میل جنسی در آنها، تعهدشان به خانواده افزایش یابد.

تحقیقات این محققان نشان می دهد در ماه اول پس از به دنیا آمدن فرزندان، میزان تستسترون در خون پدرهای آنها به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

میزان این هورمون در خون پدرانی که از فرزندانشان مراقبت می کنند، به میزان بیشتری کاهش می یابد.

این تحقیقات بر روی ۶۲۴ مرد جوان در کشور فیلیپین انجام شده و نتیجه آن در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.

بیشتر افراد مورد مطالعه در ابتدای تحقیقات مردان جوان بدون فرزند بودند و در طول مطالعه بسیاری از آنها صاحب فرزند شدند.

کریستوفر کوزاوا، سرپرست این تحقیق می گوید: "طبیعت بزرگ کردن فرزندان در انسان ها به گونه ای است که کاری مشارکتی است و مطالعات ما نشان می دهد که پدران به نحوی برنامه ریزی شده اند که در این کار شرکت داشته باشند."

او ادامه داد: "پدرشدن و شرایط داشتن یک نوزاد ضرورت انطباق احساسی، روانی و فیزیکی را ایجاد می کند. مطالعات ما نشان می دهد که مردان از نظر زیست شناختی توانایی ایجاد تغییرات لازم را برای برآورده کردن این شرایط دارا هستند."

محققان همچنین می گویند کاهش میزان تستسترون در خون می تواند کاهش احتمال بروز بعضی از بیماری های مزمن را به همراه داشته باشد.

شاید به همین خاطر است که مردان متاهل و پدران معمولا از نظر سلامتی در شرایط بهتری نسبت به مردان مجرد همسن خود هستند.

پروفسور اشلی گراسمن، سخنگوی انجمن غدد داخلی در بریتانیا می گوید نتیجه این تحقیق بیانگر "تعادل ایجاد شده میان دو وضع جفت یابی و پدر شدن است. ضرورت یکی از این دو وضع افزایش میزان تستسترون و دیگری کاهش آن است."

دکتر آلن پیسی، استاد دانشگاه شفیلد نیز نسبت به یافته های این تحقیق ابراز شگفتی کرد.

دکتر پیسی گفت: "عموما میزان تستسترون در مردان تغییر چندانی نمی کند. سطح این هورمون در خون با افزایش سن یا در واکنش به بعضی از بیماری ها و درمان آنها به تدریج کاهش می یابد. اما کاهش شدید آن در واکنش به تغییرات ایجاد شده در شرایط خانوادگی شگفت آور است."

او ادامه داد: "اگر بپذیریم که احتمال تک همسری مردانی که تستسترون کمتری دارند، بیشتر است و آنها بیشتر از فرزندان خود مراقبت می کنند، آن گاه نتیجه این تحقیقات در راستای تکامل انسان قابل درک خواهد بود. اما مهم است که رابطه میان میزان تستسترون در خون و رفتار افراد را پیش از نتیجه گیری قطعی بررسی کنیم."


 
راز بلندی انگشت حلقه مردان از سبابه چیست؟!
ساعت ۱٠:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٦/۱٩ : توسط : حسن شفیعی
زیست‌شناسان دانشگاه فلوریدای آمریکا موفق به کشف علت بلندتر بودن انگشت حلقه مردان از انگشت سبابه‌ آنها و عکس این موضوع در زنان 
شدند.
طبق یافته‌های این محققان، نسبت انگشت مردان و زنان به واسطه‌ی تعادل هورمون‌های جنسی در طول مراحل اولیه رشد جنینی تعیین می‌شود.
تفاوت‌ چگونگی تاثیر هورمون‌های مردان و زنان بر گیرنده‌ها، بر رشد انگشت‌ها تاثیرگذار است.
یافته‌های این پژوهش، یک تعبیر ژنتیکی برای آن دسته ا
ز تحقیقاتی که میان نسبت انگشت‌ها با صفاتی چون تعداد اسپرم‌ها، پرخاشگری، گرایش جنسی و همچنین قابلیت‌های ورزشی برای مشکلات سلامتی مانند درخودماندگی، افسردگی، حمله قلبی و سرطان سینه ارتباط برقرار کرده، فراهم می‌کند.

کشف این که رشد انگشت‌ها مستقیما توسط عملکرد گیرنده‌های آ‌ندروژن و استروژن کنترل می‌شود، این مطلب را تایید می‌کند که نسبت انگشت‌ها یک اثر مادام‌العمر محیط هورمون‌هاست.نسبت انگشت، عملکرد هورمون‌های آ‌ندروژن و استروژن در زمان قبل از تولد را منعکس می‌کند.

محققان در آزمایش‌های خود بر روی موش دریافتند که انگشت‌های در حال رشد جنین‌های موش نر و ماده توسط گیرنده‌های هورمون‌های جنسی کنترل می‌شوند.
آنها با دنبال کردن رشد قبل از تولد جوانه‌ دست موش، اثرات علامت‌دهی ژنی هورمون‌های آندروژن – موسوم به تستسترون- و استروژن را کنترل کردند.اساسا، آندروژن بیشتر، برابر با انگشت چهارم نسبتا بلندتر است و استروژن بیشتر، منجر به ظاهر زنانه می‌شود.این بررسی‌ها نشان داد که چگونه این علامت‌های هورمونی، میزان تقسیم سلول‌های پیش‌ساز اسکلتی را کنترل می‌کند و این که استخوان‌های مختلف انگشت دارای سطوح متفاوتی از حساسیت به آ‌ندروژن و استروژن هستند.در بسیاری از فرهنگ‌ها، انگشت حلقه نسبتا بلندتر در مردان، به عنوان نشانه‌ باروری در نظر گرفته می‌شود.محققان هنگام مسدود کردن گیرنده‌های تستسترون، نسبت انگشت زنانه، هنگام افزودن تستسترون، نسبت‌های مردانه و هنگام افزودن استروژن نسبت‌های زنانه را به دست آوردند.یافته‌های این تحقیقات می‌تواند به درک منشاء رفتارها و بیماری‌ها کمک کند.


 
مثبت اندیشی به کاهش دردهای کمر کمک می‌کند
ساعت ۱٢:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٦/۸ : توسط : حسن شفیعی
نتایج تازه‌ترین تحقیقات دانشمندان در آلمان نشان داده است، مثبت‌اندیشی می‌تواند به کاهش دردهای کمر و ناحیه پشت کمک کند. یک منبع اینترنتی به نقل از خبرگزاری آلمان اعلام کرد :
 
پژوهشگران مرکز ای‌جی‌آر آلمان که کانون مطالعات خود را به موضوع سلامت نخاع اختصاص داده‌اند، اعلام کردند مثبت‌اندیشی و فکر کردن به جملاتی مانند این‌که « من باید از لحاظ جسمی فعال باقی بمانم »، « کمر درد من طولانی نخواهد بود » و من قدرت خارق‌العاده‌ای در خود درمانی دارم و باید تماس‌های اجتماعی خود را حفظ کنم »، می‌تواند به التیام یا کاهش دردهای ناحیه پشت و کمر کمک کند.

براساس این گزارش، ‌کارشناسان تاکید می‌کنند، بیشتر کمردردها معمولا بی‌خطر هستند و در 90 درصد موارد طی 4 هفته خود بخود برطرف می‌شوند. به گفته پژوهشگران، دردهای مناطق تحتانی کمر معمولا بیشتر طول می‌کشند و علت آن شاید ثبت درد در حافظه مغز باشد. علت این پدیده را باید در افکار شخصی و نگرش فرد بیمار به مقوله درد جستجو کرد.