دکتر حسن شفیعی عضو هیئت علمی دانـشگاه

روان شناسی بالینی، روان شناسی شناختی، علوم شناختی، روان شناسی سلامت
 
زنان واقعا از مردها باهوشترند!؟
ساعت ٢:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/٢٦ : توسط : حسن شفیعی

یک نظریه این است که زنان به دلیل وظایف چندگانه‌شان در زندگی مدرن، به تدریج باهوشتر شده‌اند

نتیجه یک پژوهش نشان می‌دهد که ضریب هوشی زنان از مردها بیشتر است.

 بر اساس گزارشی که در روزنامه ساندی تایمز منتشر شده، از زمان ثبت نتایج آزمون‌های ضریب هوشی در نزدیک به ۱۰۰ سال گذشته، زنان به طور میانگین در رتبه‌ای پایین‌تر از مردان قرار می‌گرفتند، ولی مطالعه‌ای که جیمز فلین، پژوهشگر شناخته‌شده ضریب هوشی انجام داده است، نشان می‌دهد که فاصله زنان و مردان در این زمینه نه تنها کاهش یافته است، بلکه زنان در این رقابت، از مردها پیشی گرفته‌اند.

 جیمز فلین به ساندی‌تایمز گفته است که به نظر او، نیازهای عصر مدرن باعث افزایش استانداردهای هوشی انسانها شده است.

 او گفت: "در صد سال گذشته مردان و زنان به تدریج در آزمون‌های ضریب هوش پیشرفتهای بیشتری کرده اند، ولی سرعت رشد زنان بیشتر بوده است."

 این پژوهشگر اضافه کرد: "این (روند) نتیجه مدرنیته است. پیچیدگی دنیای مدرن، مغز ما را وادار به انطباق می‌کند و ضریب هوش ما افزایش می‌یابد."

 او گفت یک نظریه این است که ضرورت‌های گذران زندگی امروزین، از جمله اداره خانواده و داشتن شغل به طور همزمان باعث شده است زنان (به دلیل وظایف چندگانه‌شان) باهوش‌تر شوند. نظریه دیگر نیز این است که زنان همواره می‌توانسته‌اند در آزمون‌های ضریب هوشی امتیازات بالاتری کسب کنند، ولی این موضوع تنها به تازگی روشن شده است.

 آقای فلین که یافته‌های پژوهش خود را در کتابی جدید منتشر خواهد کرد، به ساندی تایمز گفت: "مغز انسان‌های مدرن به شیوه‌ای متفاوت در حال رشد است و پیچیدگی شناختی آن بیشتر شده است. در آزمون‌های ضریب هوشی نیز که ما به عمل می‌آوریم، این شاخص در حال افزایش بوده است."

 او در عین حال گفت که برای بررسی بیشتر روند کنونی، باید به داده‌های بیشتری دست یافت.

 در دهه ۱۹۸۰ میلادی در چارچوب پدیده‌ای تحت عنوان "اثر فلین" گفته شد که ضریب هوشی افراد در کشورهای غربی در هر دهه نزدیک به سه واحد بیشتر شده است، به گونه‌ای که ضریب هوشی ساکنان این کشورها در دنیای مدرن در مقایسه با ساکنان آنها در حدود ۱۰۰ سال پیش به طور میانگین ۳۰ واحد بیشتر است.

 در آن زمان گفته شد که ضریب هوشی افراد ژنتیکی و مربوط به وراثت نیست، بلکه می‌تواند ارتقا پیدا کند.

 افرادی از کشورهای غرب اروپا و همچنین آمریکا، کانادا، نیوزیلند، آرژانتین و استونی در مطالعه اخیر آقای فلین شرکت کرده‌اند.

 براساس این پژوهش، نتیجه آزمون ضریب هوش زنان و مردان در استرالیا تقریبا مشابه بوده است، ولی زنان در نیوزیلند، استونی و آرژانتین به طور میانگین ضریب هوشی بیشتری از مردان داشته‌اند.


 
بهترین ملاک برای پیش بینی خطر ابتلای یک فرد به بیماری
ساعت ۱٢:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/۱٦ : توسط : حسن شفیعی

پژوهشگران علوم پزشکی می گویند طی یک مطالعه جدید متوجه شده اند که نسبت دور کمر به قد (WHR) بهترین ملاک برای پیش بینی خطر ابتلای یک فرد به بیماری ها و مشکلات بهداشتی جدی مانند دیابت، فشار خون بالا و بیماری قلبی است. آنان می گویند اگر اندازه دور کمرتان بیشتر از نصف قدتان است، چاق هستید  .

 

 به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  دکتر مارگارت اشویل نویسنده این مقاله و کارشناس شرکت مشاوره ای علمی “انجمن های اشویل” خاطرنشان ساخت: اگر تلاش کنید تا اندازه دور کمرتان کمتر از نصف اندازه قدتان باشد، می توانیم تا حد زیادی از بروز بیماری های مرتبط با چاقی نظیر دیابت و امراض قلبی در امان بمانید.

 بر اساس یک تحلیل ارائه شده در کنگره چاقی اروپا، همین معیار و اندازه گیری ساده هم برای افراد بلند قد و هم برای افراد کوتاه قد به یک اندازه کاربرد دارد و قابل اطمینان است و به همین دلیل برای مردم تمام کشورها و نژادهای مختلف قابل استفاده است.

این روش محاسبه برای پیش بینی خطر چاقی و بیماری های ناشی از آن به مراتب مطمئن تر و کاربردی تر از “اندازه گیری دور کمر” به تنهایی است.

اشویل که از کارشناسان دانشگاه آکسفورد بروکسل محسوب می شود تاکید کرد که نسبت WHR باید از سوی پزشکان و درمانگرها به عنوان یک شاخص معاینه برای تمام افراد مورد استفاده قرار بگیرد.

وی یادآور شد: تلاش برای کمتر نگه داشتن اندازه دور کمر از نصف اندازه قد به افزایش طول عمر تک تک افراد جهان کمک می کند.

این یافته حاصل تجزیه و تحلیل دقیق روی اطلاعات حاصل از ۳۱ تحقیق انجام شده با حضور دست کم ۳۰۰ هزار شرکت کننده است. نسبت WHR، ملاکی مطمئن برای پیش بینی احتمال ابتلا به دیابت، فشار خون بالا، بیماری های قلبی و عروقی در زنان و مردان از تمام اقوام و نژادها است.


 
جویدن آدامس به حافظه کوتاه مدت انسان لطمه می زند
ساعت ٥:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/٤ : توسط : حسن شفیعی

پژوهشگران علوم پزشکی می گویند نتایج تحقیقات آنان نشان داده است که جویدن آدامس به حافظه کوتاه مدت انسان آسیب می زند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  پژوهشگران دانشگاه کاردیف در انگلیس می گویند افرادی که به جویدن آدامس عادت دارند زمان بیشتری را باید صرف یادآوری حروف و اعداد کنند.

این دانش پژوهان معتقدند جویدن آدامس توانایی مغز را برای به خاطر سپاری فهرست های متوالی و دنباله دار کاهش می دهد.

به گفته محققان انجام یک سری کارهای مداوم مانند جویدن آدامس می تواند در حافظه کوتاه مدت افراد اختلال ایجاد کند.

این مطالعه تصور غالب مبنی بر این که جویدن آدامس های طعم دار عملکرد مغز را بهبود می بخشد، به چالش کشیده است.

این مطالعه سندی دیگر دال بر عملکرد بد انسان در انجام چند کار همزمان ارایه می کند.

برخی مطالعات پیشین حاکی از آن بود که آدامس با افزایش جریان خون در مغز تمرکز را بهبود می بخشد .

اما محققان کاردیف نشان دادند فعالیت دهانی مانند جویدن آدامس می تواند در فرایندی که به طور معمول برای یادآوری محتوای کلامی استفاده می شود، اختلال وارد کند.

نتایج این تحقیقات در نشریه روانشناسی تجربی منتشر شده است.