دکتر حسن شفیعی عضو هیئت علمی دانـشگاه

روان شناسی بالینی، روان شناسی شناختی، علوم شناختی، روان شناسی سلامت
 
بیماری خفیف روانی هم سبب مرگ زودرس می‌شود
ساعت ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢۱ : توسط : حسن شفیعی

افرادی که بیماری‌های شدید روانی دارند از جمله اسکیزوفرنی و بیماری دوگانگی شخصیت،به طور متوسط بیست سال زودتر از دیگران می‌‌میرند

 محققان می گویند افرادی که بیماری خفیف روانی از نوع افسردگی و یا اضطراب دارند ممکن به مرگ پیش از موعد دچار شوند.

 این محققان در خصوص مرگ زودرس ۶۸۰۰۰ نفر در بریتانیا به دلیل عوارضی چون سرطان و یا بیماری قلبی مطالعه کردند و دیدند که اختلالات خفیف روانی احتمال مرگ زودرس را ۱۶ درصد افزایش می دهد.

 محققان که به دانشگاه لندن و دانشگاه ادینبورگ وابسته هستند، گفتند که بیماری‌های جدی تر روانی احتمال مرگ زودرس را ۶۷ درصد افزایش می دهند.

 مسئله ریسک مرگ زودرس در میان افرادی که بیماری‌های شدید روانی دارند چیزی شناخته شده است اما نگرانی در مورد بیماری‌های خفیف این است که چون گزارش نمی شوند، تشخیص و درمان انجام نمی شود.

 محققان می گویند که یک نفر از هر چهار نفر به نوعی عارضه خفیف روانی گرفتار است.

 نتیجه پژوهش محققان این دو دانشگاه در نشریه پزشکی بریتانیا (British Medical Journal) منتشر شده است و بزرگترین تحقیقی است که تاکنون در خصوص رابطه پریشانی روانی و مرگ انجام شده است.

 دکتر تام راس، یکی از نویسندگان گزارش نهایی محققان، در این خصوص گفته است که اکنون باید توجه به این مسئله معطوف شود که آیا برطرف و درمان کردن بیماری یا پریشانی خفیف روانی می تواند در کاهش احتمال مرگ زودرس موثر باشد یا نه؟

 پل جنکینز، رییس یک موسسه خیریه می گوید: "متاسفانه، نتیجه پژوهش اصلا چیز تعجب آوری نبوده است."

 او گفت: "هر چند این تحقیق به افسردگی و اضطراب می پردازد؛ افرادی که بیماری‌های شدید روانی دارند از جمله اسکیزوفرنی و بیماری دوگانگی شخصیت، به طور متوسط بیست سال زودتر از دیگران می‌میرند."


 
مردان تحت استرس، زنان چاق‌تر را می پسندند
ساعت ۱٠:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢۱ : توسط : حسن شفیعی

تحقیقات جدید می گوید استرس و فشار عصبی می تواند موجب تغییر قضاوت ها در مورد زیبایی فیزیکی شود

 تحقیقات نشان می دهد، مردها در شرایط فشار و بحران عصبی، زن هایی که جثه بزرگتر دارند را جذاب تر می دانند.

 محققان بریتانیایی می گویند در تحقیقاتشان مردهایی را زیر فشار گذاشته اند و مشخص شده که این افراد تحت فشار، زن هایی که جثه‌شان بزرگتر است را ترجیح می دهند.

به این ترتیب این محققان نتیجه گرفته اند که استرس و فشار عصبی می تواند موجب تغییر قضاوت ها شود.

 نتیجه این تحقیقات در لندن و نیوکاسل در مجله پلوس وان منتشر شده است .

 دکتر مارتین تووی، یکی از نویسندگان این مقاله به بی بی سی گفت: اسناد و مدارک زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه سلیقه افراد در مورد شاخص تراکم بدن غیر اکتسابی است اما این احتمالا درست نیست.

 دکتر تووی و همکارش دکتر وایرن سوامی، پیشتر در این مورد که چه عواملی ممکن است سلیقه افراد را درباره اندازه و هیکل افراد تغییر بدهند، تحقیقاتی انجام داده بودند.

 اما هم اکنون در تحقیقات جدید آنها مشغول مطالعه بر روی این موضوع هستند که آیا تفاوت های فرهنگی شناخته شده که بر روی سلایق افراد در مورد شاخص تراکم بدن به هنگام فشار عصبی اثر می گذارد، در استرس های کوتاه مدت هم صدق می کند یا خیر.

 در این تحقیقات یک گروه از مردان که تحت فشارهای عصبی قرار داده شدند در برابر گروه دیگری که استرسی نداشتند قرار گرفتند و سلیقه های آنان در مورد شاخص تراکم بدن مورد بررسی قرار گرفت.

 نتیجه این که تغییر در شرایط محیطی موجب تغییر اولویت ها در سلیقه مردان می شود و موجب می شود مردهایی که تحت فشار عصبی بوده اند، زنان درشت جثه تر را جذاب تر بدانند.

 این تحقیقات نشان می دهد تغییر درک جذابیت های فیزیکی به میزان فشارهای اقتصادی و فیزیولوژیک مربوط است.