دکتر حسن شفیعی عضو هیئت علمی دانـشگاه

روان شناسی بالینی، روان شناسی شناختی، علوم شناختی، روان شناسی سلامت
 
طبیعی بودن افکار ناخوانده و ترسناک
ساعت ٢:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٧ : توسط : حسن شفیعی

به عنوان یک مادر اصلا نمی توانستم به خودم اجازه دهم که بالای پله های خانه بایستم وقتی که بچه تازه متولد شده ام را بغل کرده بودم. افکار ناخوانده و مزاحم یکباره مرا وا می داشت تجسم کنم که فرزندم را به پایین پله ها پرت خواهم کرد.

 آیا فکر کردن به این نوع خیالات ناگهانی و پراکنده نشان دهنده این است که من آدم غیرعادی هستم؟ آیا به ذهن شما خطور نکرده است که کسی را از روی بلندی هل دهید یا حتی تجسم کنید که می خواهید یک نفر را به درون محوطه ریل قطار بیاندازید؟ احساس پریدن یکباره از ماشین در حال رانندگی یا زیر گرفتن پیرزن بی آزاری درون پیاده رو چطور؟


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
اختلال شخصیت اسکیزوتایپ یا گسیخته ‌گون
ساعت ۱:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۳ : توسط : حسن شفیعی

شخصیت اسکیزوتایپی(Schizotypal Personality Disorder)

افراد مبتلا به اختلال شخصیت گسیخته‌ گون یا اسکیزوتایپ از غیرعادی‌ ترین افراد به شمار می ‌روند. تفکر جادویی، عقاید منحصر به فرد و افکار عجیب و غریب از ویژگی ‌های این افراد به شمار می ‌رود.

افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپی حتی به نظر افراد غیر متخصص هم بسیار عجیب و غریب می آیند. تفکر جادویی، عقاید منحصر به فرد، افکار انتساب به خود، خطاهای ادراکی ( Illusion )، و مسخ واقعیت ( Derealization ) همگی جزء زندگی هر روزه فرد اسکیزوتایپی است.{ به نقل از سایت مشاوره دانشگاه تهران}


ادامه مطلب را مطالعه کنید