دکتر حسن شفیعی عضو هیئت علمی دانـشگاه

روان شناسی بالینی، روان شناسی شناختی، علوم شناختی، روان شناسی سلامت
 
ورزش کردن مهمترین راه حفظ توان مغزی است
ساعت ۱٢:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٢/٢٩ : توسط : حسن شفیعی

محققان علوم پزشکی در دانشگاه ایالتی ایلینوی می گویند که اولین و مهمترین راه حفظ توان مغزی ورزش کردن است. این خبر می تواند انگیزه مهم دیگری برای ورزش کردن در اختیار عموم بگذارد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از بی بی سی،  دکتر آرت کریمر دانشمند علوم اعصاب و مدیر موسسه علوم و فناوری پیشرفته بکمن در این دانشگاه در مطالعه ای مغز ۱۲۰ فرد با سن نسبتا بالا را اسکن کرد. نیمی از این افراد یک برنامه ورزشی را شروع کرده بودند.

این برنامه شامل ۴۵ دقیقه پیاده روی برای سه روز در هفته بود.

بعد از گذشت یک سال، اسکن ام آر آی نشان داد که حجم مغز گروهی که ورزش می کرد عملا بیشتر شده است.

همزمان حجم مغز افراد گروه دیگر ۱.۵ درصد کوچک شد که به این ترتیب اختلاف حجم مغز دو گروه در این مدت به ۳.۵ درصد رسید.

آزمایش های بیشتر نشان داد که افزایش حجم مغز به معنی داشتن حافظه قوی تر است.

آقای کریمر می گوید مطالعات قبلی به روی حیوانات نشان داده بود که در آن گروه از جوندگانی که تحرک زیاد داشتند تغییرات مطلوب فیزیولوژیکی مشاهده شد. مثلا تعداد سلول های عصبی آنها بیشتر بود، ارتباط میان این سلول ها قوی تر بود و جریان خون به بخش هایی از مغز آنها بیشتر.

البته کارشناسان می گویند که مساله فقط ورزش کردن نیست، بلکه باید فشار خون، میزان کلسترول و وزن در یک حد مطلوب نگه داشته شود.

به عبارت دیگر آنچه برای قلب خوب است برای مغز هم خوب است.

آقای کریمر می گوید که شواهد در مورد موثر بودن تمرین های فکر خیلی قطعی نیست اما فعال نگه داشتن مغز مسلما ضرری ندارد.

به گفته او مغز تشنه بدعت است و بنابراین او کارهایی مثل یاد گرفتن یک زبان تازه یا یک آلت موسیقی را پیشنهاد می کند.


 
رابطه بین ابتلا به آنفلوانزا و اختلالات دوقطبی و اسکیزوفرنی در دوران بارداری
ساعت ۱۱:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٢/٢۳ : توسط : حسن شفیعی

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز،   گروهی از پزشکان مرکز درمانی دانشگاه کلمبیا اعلام کردند: بر اساس مطالعه ای بر روی ۸۱۴ زن مشخص شد که ویروس آنفلوآنزا خطر ابتلا به اختلال دوقطبی را چهار برابر افزایش می دهد.

این پزشکان با تاکید بر این که به طور کلی ارتباط این دو عامل با یکدیگر در سطح پایینی است، بیان کردند: نتیجه این بررسی، تاییدی بر یافته های مشابه پیشین مبنی بر ارتباط بین آنفلوانزا و اختلال روانی شیزوفرنی (جنون جوانی) است.

اختلال دوقطبی (یا شیدایی – افسردگی‌) نوعی اختلال خلقی و یک بیماری روانی است. افراد مبتلا به این بیماری دچار تغییرات شدید خلق می‌شوند.

اختلال دوقطبی ( bipolar disorder ) که می تواند ماه ها به طول انجامد، حالت هایی متناوب از طیف افسردگی و ناامیدی و نیز احساس شادی و بیش فعالی را در فرد ایجاد می کند.

متخصصان همچنین در این مطالعه افرادی دیگری را که در اوایل دهه ۱۹۶۰ میلادی متولد شده بودند، بررسی کرده و دریافتند: ابتلا به اختلال دوقطبی در افرادی که مادرانشان در دوران بارداری به آنفلوآنزا مبتلا شده اند، چهار برابر بیشتر است.

پزشکان در این مطالعه اظهار داشتند: ابتلای مادر به ویروس آنفلوآنزا در دوران بارداری، ۴ ۳ درصد احتمال بروز اختلال دوقطبی را در نوزاد افزایش می دهد.

دکتر آلن براون از متخصصان اصلی در این مطالعه نیز گفت: در بیشتر کشورها به زنان باردار توصیه می شود تا در این دوران واکسن فصلی آنفلوآنزا را تزریق کنند تا احتمال ابتلا به آنفلوآنزا را کاهش دهد.

اختلال دو قطبی به صورت معمول در آخر دوره نوجوانی یا اوائل دوره بزرگسالی تظاهر پیدا می‌کند. این بیماری انواع مختلفی دارد که مهمترین انواع آن اختلال دوقطبی نوع یک و اختلال دو قطبی نوع دو است.

تفاوت این دو اختلال در وجود دوره شیدایی است؛ در نوع یک این حالت اتفاق می‌افتد ولی در نوع دو فرم خفیف‌تری از آن که هیپومانیا یا نیمه-شیدایی است، بروز می‌کند.

شروع بیماری معمولاً با دوره‌ای از افسردگی می‌باشد و پس از یک یا چند دوره از افسردگی، دوره شیدایی بارز می‌شود. در تعداد کمتری از بیماران شروع بیماری با دوره شیدایی یا نیمه-شیدایی است.

دوره‌های شیدایی از چند روز تا چند ماه به طول می‌انجامند و معمولاً شدت آنها باعث می‌شود که بیمار نیازمند درمان جدی به صورت بستری یا همراه با مراقبت زیاد باشد.

با فروکش کردن علایم، به خصوص در اوایل سیر بیماری، معمولاً فرد به وضعیت قبل از بیماری خود برمی‌گردد و به همین دلیل بسیاری از بیماران یا خانواده‌های آنان تصور می‌کنند بیماری کاملاً ریشه کن شده و دیگر نیازی به ادامه درمان وجود ندارد. بنابراین درمان خود را قطع می‌کنند. اما قطع زودهنگام درمان خطر برگشت بیماری را بسیار افزایش می‌دهد و باعث می‌شود که بیماری در فاصله چند ماه عود کند.


 
اثر پیگمالیون Pygmalion effect
ساعت ٧:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٢/۱٤ : توسط : حسن شفیعی

اثر پیگمالیون (به انگلیسیPygmalion effect)‏ اشاره به یک پدیده روانشناسی دارد که بر اساس آن افراد نسبت به سطح انتظارات دیگران واکنش‌های مستقیم نشان می‌دهند. برای نمونه اگر معلمی براین باور باشد که بچه‌ای کند ذهن است، خود بچه هم باور می‌کند و واقعاً دیر یاد می‌گیرد در عین حال عکس این نیز صادق است و اگر از کسی انتظارات بالایی برود او تلاش خود را برای دست‌یافتن به چنین انتظاری بالاتر می‌برد. 
خوشبختی!
ساعت ٦:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٢/۱۱ : توسط : حسن شفیعی

بشر به خـوشبختي خيلي زود عادت مي کند و چون

خـيلي زود عـادت مي کند خـيلي زود هـم فـراموش

مـي کند کـه خـوشبخت اسـت.

‹‹ آندره مصورا ››


 
اسید فولیک از بیماری آلزایمر پیشگیری می کند.
ساعت ۱٢:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٢/٩ : توسط : حسن شفیعی

آلزایمر رایج‌ترین شکل زوال عقل است. علائم این بیماری با از دست دادن قدرت حفظ اطلاعات بخصوص حافظهٔ موقت در دوران پیری آغاز شده و به‌تدریج با از دست دادن قدرت تشخیص زمان، افسردگی، از دست دادن قدرت تکلم، گوشه‌گیری و سرانجام مرگ در اثر ناراحتی‌های تنفسی به پایان می‌رسد

پنج درصد جمعیت ۶۵ ساله و بالاتر به بیماری آلزایمر متوسط تا شدید مبتلا هستند و این در حالیست که ۱۰ تا ۱۵ درصد سالمندان در همین گروه سنی از بیماری آلزایمر خفیف رنج می‌برند.

مطالعات انجام شده در دانشگاه کلمبیا نشان می دهد که اسید فولیک از بیماری آلزایمر پیشگیری می کند.

برای انجام این تحقیق ۹۶۵ فرد میانسال که هیچ نشانه‌ای از زوال عقل (دمانس یا آلزایمر) نداشتند، انتخاب شدند. رژیم غذایی و میزان دریافت ویتامین های گروه B در این گروه به مدت ۷ سال مورد بررسی قرار گرفت. در پایان این دوره، ۱۹۲ نفر به آلزایمر مبتلا شده بودند.

نتایج نشان داد در گروهی که بیشترین میزان اسید فولیک را دریافت کرده بودند، خطر ابتلا به  آلزایمر، ۵۰ درصد کمتر از سایر افراد بود.

متخصصان معتقدند که ویتامین های گروه B به ویژه  اسید فولیک، ویتامین B6 و B12 ترکیبی به نام هوموسیستئین را در خون کاهش داده و به این ترتیب مانع از تخریب سلول‌های عصبی می شوند.

اسید فولیک یکی از ویتامین های گروه B است که نقش مهمی در سلامت و پیشگیری از بیماری ها ایفا می کند.

مصرف مقادیر کافی این ویتامین از دوران جنینی تا سالمندی ضروریست. متخصصان به مادران توصیه می کنند قبل از شروع بارداری و پس از آن از مکمل های اسید فولیک استفاده نمایند، زیرا کمبود این ویتامین منجر به نقص لوله عصبی جنین می شود. بر اساس مطالعه اخیر، مصرف اسید فولیک در دوران میانسالی و سالمندی نیز به دلیل پیشگیری از آلزایمر ازاهمیت بالایی برخوردار است.


 
افسرده دل افسرده کند انجمنی را!!
ساعت ۱٢:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٢/٦ : توسط : حسن شفیعی

پژوهشگران علوم پزشکی نتایج در دانشگاه ایندیانا می گویند نتایج بررسی های صورت گرفته بر روی گروهی از دانشجویان نشان داده است که افسردگی و احساسات مرتبط به آن می تواند مسری باشد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، محققین می گویند آنان دریافته اند ذهنیت و نگرش غم انگیز و اندوهگین دانشجویان مستعد به افسردگی می تواند مسری باشد و موجب شود دوستان این افراد شش ماه بعد به این بیماری مبتلا شوند.

افسردگی یکی از بیماریهای شایع روانی است و شیوع آن تا جایی است که به بیماری سرماخوردگی روانی معروف است.

این تحقیقات در پی مطالعاتی انجام می شود که نشان داده اند افرادی که به رویدادهای پراسترس زندگی به طور منفی واکنش نشان می دهند بیش از دیگران مستعد ابتلا به افسردگی هستند. این افراد رویدادهای پراسترس را نتیجه عاملی می دانند که نمی توانند آن را تغییر دهند و آن را انعکاسی از نقطه ضعف خود می دانند.

این آسیب پذیری شناختی یک عامل خطر قوی برای افسردگی است که می توان از آن برای پیش بینی احتمال ابتلای افراد به افسردگی در آینده، استفاده کرد.

دکتر جرالد هافل و جنیفر هیمز از دانشگاه ایندیانا می گویند این آسیب پذیری ظاهرا در اوایل نوجوانی شکل می گیرد اما در تمام دوران بزرگسالی ثابت باقی می ماند. از این رو آنها تصمیم گرفتند بررسی کنند آیا در طول رویدادهای مهم زندگی مانند آغاز دوران دانشجویی این آسیب پذیری مسری است یا خیر. این پژوهشگران ۲۰۶ دانشجو را که تازه وارد دانشگاه شده و به طور تصادفی، هم اتاقی شده بودند، مورد بررسی قرار دادند.

نتایج نشان داد دانشجویانی که هم اتاقی شان در سطح بالایی از آسیب پذیری شناختی قرار داشت، سبک او را در طرز تفکر به خود گرفته و آنها نیز مستعد افسردگی شدند.

این در حالی است که عکس این موضوع روی نمی داد یعنی آنهایی که هم اتاقی شان مستعد افسردگی نبود، خود نیز کاهشی در سطح تفکر منفی تجربه نکردند.

این نتایج نشان داد که دانشجویانی که دچار افزایش در تفکر افسرده در سه ماه نخست دانشگاه شده بودند ، پس از شش ماه سطح نشانه های افسردگی شان دو برابر آنهایی شد که چنین افزایشی در سه ماه نخست نداشتند.

هافل افزود: این یافته ها حاکی از آن است که تغییر محیط یک فرد می تواند به عنوان بخشی از درمان برای افسردگی استفاده شود چرا که آسیب پذیری فرد طی زمان نوسان می یابد.

تحقیقات ما نشان می دهد آسیب پذیری شناختی در طول زمان بسته به محتوای اجتماعی افت و خیز دارد. یعنی آسیب پذیری شناختی را می توان انعطاف پذیر و نه تغییر ناپذیر تلقی کرد.

نتایج این تحقیقات درنشریه Clinical Psychological Science منتشر شده است.

محققین می گویند هر کسی می ‌تواند افسرده شود. ولی عده‌ای از ما به نظر بیشترمستعد ابتلا بافسردگی هستیم، این امر ممکن است به علت خصوصیات خاص بدن ما، به علت تجارب اولیه در زندگی ‌مان یا هر دو باشد