دکتر حسن شفیعی عضو هیئت علمی دانـشگاه

روان شناسی بالینی، روان شناسی شناختی، علوم شناختی، روان شناسی سلامت
 
شیوه ای بدیع برای درمان اسکیزوفرنی
ساعت ۱٢:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۳/۱۸ : توسط : حسن شفیعی

آواتارها به بیماران اجازه می دهد جواب صداهای ذهنی را بدهند

مطالعه ای در بریتانیا حاکیست که استفاده از آواتار می تواند به معالجه بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی که صداهایی در ذهنشان می شنوند کمک کند.آواتار یک شخصیت کامپیوتری است که می تواند نماینده یک شخصیت واقعی یا خیالی باشد.این مطالعه که نتایج آن در نشریه روانشناسی بریتانیا چاپ شد بر بیمارانی تمرکز کرد که دارو بر آنها بی تاثیر بود.بیماران با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری، آواتارهایی برای همخوانی با صداهایی که می شنوند ایجاد کردند.بعد از شش جلسه درمان، بیشتر بیماران گزارش دادند که حالشان بهتر است و سه نفر هم گفتند که دیگر هیچ صدایی نمی شنوند.این مطالعه تحت هدایت پرفسور جولیان لف انجام شد. همو بود که از طریق آواتارهای کامپیوتری در جلسات درمانی با بیماران صحبت کرد.او به تدریج بیماران را آموزش داد تا در برابر صداها ایستادگی کنند.پرفسور لف گفت که او بیماران را ترغیب کرد صداها را تحمل نکنند و به آواتار صدا بگویند که حرف هایش بی معنی است. اینکه اعتقادی به این صداها ندارند و بهتر است آنها را تنها بگذارند چون نیازی ندارند کسی شکنجه شان کند.در مرحله بعد آواتارها تحت هدایت پزشکان با مدارای بیشتری با بیماران سخن گفتند.در پایان دوره معالجه بیماران گزارش دادند که کمتر این صداها را می شنوند و کمتر از آنها ناراحت می شوند. میزان افسردگی و فکر خودکشی هم در آنها کاهش یافت که نتیجه ای قابل توجه برای گروهی است که ده درصد آنها اقدام به خودکشی می کنند.دکتر ملیسا مانسون روانپزشک در واشنگتن می گوید: "به نظرم مطالعه با استفاده از آواتارها خیلی جالب است. این شیوه کاملا تازه است و قبلا هرگز چیزی مثل آن امتحان نشده. و برای اولین بار به بیماران امکان می دهد با کمک مددیار با صداهای ذهنی مقابله کنند که تازگی دارد. در حال حاضر رابطه میان بیمار و صداها و توهمات کاملا شخصی است و مددیار یا پزشک خارج از این رابطه است و این شیوه به مددیار اجازه می دهد در حل مشکل صداها با بیمار کار کند."در این آزمایش که توسط پروفسور لف و تیم او در دانشگاه کالج لندن انجام شد، ۱۴ بیمار تحت درمان با آواتار با ۱۲ بیمار تحت درمان با داروهای متعارف ضدروان پریشی و بازدیدهای گهگاهی از روانپزشک مقایسه شدند.معالجات با دارو بر ۲۵ درصد بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی موثر نیست. رفتاردرمانی ذهنی به این گروه کمک می کند اما معمولا به شنیدن صداها پایان نمی دهد.روانپزشکان می گویند که معالجات کنونی محدود است و بیماران از آن مایوس هستند.

دکتر مانسون می گوید: "در حال حاضر معالجه عمده با کمک داروهای ضدروان پریشی انجام می شود. بنابراین داروهای خوبی داریم که می تواند علائم بیماری را برطرف کند با این حال این ها برای کوتاه مدت است. راهی برای حل دراز مدت بیماری وجود ندارد و یک مانع عظیم در سر راه درمان این است که چون این بیماران دچار افکار و رفتار پریشان هستند مانع می شود که به طور منظم تحت درمان باشند. بنابراین رفتن پیش پزشک به طور مرتب برای این بیماران خیلی مشکل است."

به گفته پزشکان مشکل دیگر این است که هرچند داروهای موجود در موارد زیادی موثرند اما عوارض جانبی شدیدی دارند، بنابراین بسیاری از مراکز روانپزشکی از شیوه های تازه معالجه استقبال می کنند.معالجه با آواتار قرار است در مرحله بعد با شرکت ۱۴۲ بیمار در ماه آینده در همکاری با موسسه روانشناسی کینگز کالج لندن انجام شود.پروفسور توماس کریگ که مطالعه بزرگ تر را هدایت می کند می گوید که سادگی و جسارت شیوه تازه را می پسندد.به گفته او اگر مطالعه به روی گروه بزرگتر موفق باشد این شیوه درمانی ظرف دو سال در طور گسترده در بریتانیا در دسترس خواهد بود.


 
استرس باعث افزایش کلسترول بد می شود
ساعت ۱٢:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۳/٥ : توسط : حسن شفیعی

پژوهشگران علوم پزشکی در بیمارستان ” ویرجین دو لا ویکتوریا ” و دانشگاه ” سانتیاگو دو کامپوستلا ” کشور اسپانیا می گویند نتایج بررسی های صورت گرفته نشان داده است که شرایط استرس آور بر متابولیزه شدن چربی توسط بدن تأثیر گذار یوده و می تواند به افزایش کلسترول بد بیانجامد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، تاثیر زیاد استرس و فشارهای روحی در افزایش کلسترول، از اهمیت قابل ملاحظه ای برخوردار است زیرا این امر مبین ارتباط استرس با بیماریهای قلبی نیز می باشد.

کارشناسان طی سال ها اظهار داشتند که استرس عاطفی با خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی همراه است و در نتیجه عادات غیرسلامتی چون استعمال دخانیات، رژیم نامناسب یا داشتن سبک زندگی بی تحرک را در میان عوامل دیگر به همراه می آورد.

این درحالی است که تحقیقات جدید نشان می دهد استرس تحریک کننده «دیس لیپیدمی» است، اختلالی که سطح چربی ها و لیپوپروتئین ها را در خون تغییر می دهد.

این محققان رابطه بین شغل استرس آور و پارامترهای مختلف مرتبط با چگونگی متابولیزه شدن اسیدهای چرب در بدن را بررسی کردند.

نتایج این این تحقیق که در مجله سلامت عمومی اسکاندیناوی منتشر شده با بررسی های صورت گرفته یک جمعیت نمونه بیش از ۹۰ هزار کارمند با انجام چکاپ های پزشکی مشخص شده است.

«کارلوس کاتالینا» روانشناس بالینی و کارشناس استرس ناشی از شغل اظهارداشت: کارمندانی که اظهار داشتند در رویارویی با شغل خود طی ۱۲ ماه گذشته شرایط دشواری را تحمل کردند (۸٫۷ درصد از جمعیت نمونه) بیشتر در معرض خطر «دیس لیپیدمی» قرار دارند.

«دیس لیپیدمی» انواع مختلفی از اختلال در سوخت وساز چربی ها است که موجب بالا رفتن میزان سرمی یک یا تعدادی از آن هاچون  کلسترول، تری گلیسرید در خون می شوند.

دیس لیپیدمی یکی از عوامل اصلی خطر برای بروز بیماری سرخرگ های کرونری (CAD)، سکته مغزی و بیماری عروق محیطی (PVD)، ذکر شده که می توان با تغییر شیوه زندگی، رژیم غذایی و داروها بر آن تاثیر گذاشت و آن را تغییر داد. بالا رفتن میزان سرمی چربی ها می تواند منجر به تشکیل پلاک های آترواسکلروز در سرخرگ های کرنری شود که در حضور سایر عوامل خطر، تشکیل آن تسریع می شود.

به طور خاص افرادی که از استرس ناشی از شغل رنج می برند بیشتر در معرض ابتلا به سطح بالا و غیر عادی کلسترول بد و سطح پایین و قابل توجه کلسترول خوب می شوند و همچنین احتمال گرفتگی رگهای آنها بیشتر است.

براساس اظهارات دکتر کاتالینا، یکی از مکانیسمهایی که می تواند رابطه بین استرس و خطر بیماریهای قلبی عروقی را توضیح دهد تغییرات در کارنامه چربیهای ما است که در نهایت منجر به افزایش گرفتگی و سفت شدن رگها می شود.

یک احتمال این است که استرس در توانایی بدن برای رها شدن از کلسترول اضافی اختلال ایجاد می کند و ممکن است فرآیندهای التهابی ایجاد کند که در نهایت به افزایش تولید کلسترول می انجامد. همچنین استرس می تواند بدن را برای تولید انرژی بیشتر در قالب اسیدهای چرب و گلوکز تحریک کند. این مواد از کبد می خواهند کلسترول LDL بیشتری ترشح کند تا آنها خود را به سایر بافتهای بدن برسانند.

افرادی که به طور کلی عصبی هستند، ۳ برابر بیشتر از افراد خونسرد و افرادی که به مسائل با دید مثبت می نگرند، دچار کلسترول بالا می شوند و در این افراد کلسترول بد یا ال.دی.ال ( LDL ) به حداکثر خود می رسد.

به عقیده محققان این نوع افزایش کلسترول ارتباطی به عوامل دیگر مانند افزایش وزن و یا استعمال دخانیات ندارد.