دکتر حسن شفیعی عضو هیئت علمی دانـشگاه

روان شناسی بالینی، روان شناسی شناختی، علوم شناختی، روان شناسی سلامت
 
پدیده «پیر دختری» در راه است
ساعت ٦:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٦/۱٦ : توسط : حسن شفیعی

یک آسیب شناس اجتماعی با اعلام اینکه 11 میلیون دختر آماده ازدواج داریم؛از شیوع پدیده پیر دختری در ایران خبر داد و گفت: 4 تا 6 میلیون پیردختردر کشور وجود دارند که این می تواند تبعات اجتماعی بدی را برای جامعه رقم زند.

دکتر مجید ابهری با بیان اینکه این دختران به این نتیجه رسیده اند که ازدواج به درد آن ها نمی خورد افزود: 40 درصد دختران مجرد ایرانی به مرحله تجرد کامل رسیده اند که عوامل زیادی دراین زمینه نقش داشته است......................ادامه مطلب


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
نوشیدنی های گازدار موجب پرخاشگری در کودکان می شود
ساعت ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٦/۱٠ : توسط : حسن شفیعی

بر اساس تحقیقات دانشمندان دانشگاه کلمبیا در ایالات متحده آمریکا،باید کودکان را از مصرف انواع نوشیدنی های گازدار دور نگاه داشت زیرا ریسک پرخاشکری و بد رفتاری در کودکانی که روزانه ۴ نوشیدنی گازدار و شکردار مصرف میکنند، دو برابر بیشتر از دیگر کودکان میباشد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، مادران کودکان ۵ ساله پرسشنامه ای درباره اینکه کودکانشان چند وقت به چند وقت نوشیدنی گازدار می خورد، پر کردند. مادرانی که این پرسشنامه را پرکردند درباره نحوه رفتار کودک خود در دو ماه پیش از تحقیق نیز اطلاعاتی ارائه دادند.

براساس نتایج این تحقیق که در مجله پزشکی کودکان منتشر شده، ۱۵۰۰ کودک دست کم یک نوشیدنی گازدار در روز مصرف می کردند و یک نفر از هر ۲۵ نفر روزانه ۴ نوشیدنی و یا بیش از آن مصرف کرده است.

بر اساس این تحقیق دانشمندان به ارتباط بین پرخاشگری و مصرف این نوشیدنی های گازدار در کودکان پی بردند.

دانشمندان معتقدند باید کودکان را از این نوشیدنی ها دور نگاه داشت.


 
هرچه انسان ها زمان بیشتری را با هم صرف کنند، بیشتر به هم شبیه می شوند.
ساعت ۱۱:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٦/٩ : توسط : حسن شفیعی

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، این محققان اعلام کردند مغز انسان توانایی بسیاری برای همدردی با افراد دیگر دارد به ویژه اگر این افراد در نزدیکی فرد زندگی کنند.

دکتر جیمز کوآن استاد روانشناسی کالج هنر و علوم دانشگاه ویرجینیا و سرپرست گروه محققان با استفاده از اسکن مغزی نشان داد، انسان با کسانی که می شناسد و آن ها را دوست دارد ، بیشتر احساس همدردی می کند.

محققان در این مطالعه، مغز ۲۲ جوان بالغ را مورد اسکن (FMRI) مغزی قرار دادند. سپس شوک خفیف الکتریکی به بدن آن ها یا به یکی از دوستان و یا غریبه ها ارسال کردند و بعد فعالیت مغزی آن ها را هنگام دریافت شوک مورد بررسی قرار دادند.

محققان دریافتند مناطقی از مغز که مسئول پاسخ به خطرات است هنگام ارسال شوک الکتریکی به بدن خود فرد فعال می شود. هنگامی که شوک الکتریکی به یک غریبه وارد شود، این مناطق در مغز فعالیت کمی از خود نشان می دهد. این در حالی است که هنگامی که به یک دوست شوک الکتریکی وارد شود، مغز شرکت کنندگان فعالیتی برابر با ارسال شوک الکتریکی به بدن خود را نشان می دهد.

این یافته جدید نشان می دهد که افراد نزدیک به ما مثل خانواده و دوستان کم کم به بخشی از خود ما تبدیل می شوند. انسان برای بقا نیاز به دوست، همراه و کسانی دارد که بتواند آن ها را در کنار خود ببیند. هرچه انسان ها زمان بیشتری را با هم صرف کنند، بیشتر به هم شبیه می شوند.

نتایج این مطالعه در شماره اخیرنشریه Social Cognitive and Affective Neuroscience منتشر شده است.