دکتر حسن شفیعی عضو هیئت علمی دانـشگاه

روان شناسی بالینی، روان شناسی شناختی، علوم شناختی، روان شناسی سلامت
 
بیماری‌های روانی در نتیجه دایره لغات کم
ساعت ۱٠:٢٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱۱ : توسط : حسن شفیعی

باشگاه خبرنگاران/ پژوهشگران هشدار می‌دهند چنانچه یک کودک 3 ساله نتواند در این سن از مهارت‌های گفتاری استفاده کند نشان دهنده وجود مشکلات رفتاری و به ویژه ابتلا به بیماری بیش فعالی یا ADHD در او است. 
گفتنی است، براساس جدیدترین پژوهش‌ها بیماری بیش فعالی یا ADHD می‌تواند در سنین 3 سالگی خود را نشان دهد و یکی از مشخصه‌های اصلی شناسایی این مشکل عدم توانایی صحبت و استفاده از دامنه لغات است. 
این پژوهش که براساس آزمایش میزان دامنه لغات بر روی 120 کودک 3 الی 7 ساله توسط پژوهشگران دانشگاه ایندیانا صورت گرفته نشان داده است که کودکانی که در 3 سالگی دایره لغات محدودی داشته‌اند در سنین بالا‌تر دچار مشکل رفتاری و به ویژه ابتلا به بیماری بیش فعالی شده‌اند.
کارشناسان امیدوارهستند از این کشف برای درمان زود هنگام مشکلات رفتاری کودکان استفاده نمایند


 
میدان مغناطیسی راست‌دست‌ها را چپ دست می‌کند!
ساعت ٩:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱۱ : توسط : حسن شفیعی

تکناز/ قرار دادن یک آهن‌ربای قوی روی سر باعث می‌شود تا شما به طور موقت چپ دست شوید. در یک تحقیق عجیب، دانشمندان متوجه شدند در صورتی که سر انسان در یک میدان مغناطیسی قدرتمند قرار بگیرد به طور موقت باعث می‌شود که آن‌ها از دست دیگر خودشان برای انجام کارها استفاده کنند.
البته این اثر فقط تا زمانی باقی می‌ماند که سر آن‌ها در معرض میدان مغناطیسی باشد و بعد از آن دوباره همه چیز به حالت عادی باز می‌گردد.
اوایل سال جاری نیز مطالعاتی انجام شده بود که نشان می‌داد استفاده از روشی موسوم به آهنربا درمانی باعث می‌شود شیوه قضاوت شما تغییر پیدا کرده و عاقلانه‌تر در مورد مسائل گوناگون فکر کنید.
در آخرین تحقیق، دانشمندان بررسی کردند که مغز انسان چگونه تصمیم می‌گیرد که از کدام دست استفاده کند. در این مطالعات محققان دانشگاه کالیفرنیا در برکلی از راست‌دست‌ها خواستند تا دست خود را به سمت اشیا روی میز دراز کرده و آن‌ها بردارند.
سپس سر این افراد در معرض یک میدان مغناطیسی قوی قرار گرفت و دوباره آزمایش تکرار شد. این میدان مغناطیسی در قسمت‌های کوچکی از جمجمه اعمال می‌شود و باعث رد شدن جریان‌های ضعیف الکتریکی از مغز می‌شد.
در این تحقیقات مشخص شد زمانی که آهنربا در سمت چپ مغز قرار می‌گیرد، انسان‌ها بیش‌تر از دست چپ خود استفاده می‌کنند. اما قرار دادن آهنربا در سمت راست سر هیچ تغییری در عملکرد انسان‌ها به وجود نمی‌آورد.
دکتر فلاویو اولیویرا که این تحقیقات را انجام داده است در این باره گفت: ما متوجه شدیم که با تهییج مغز با کمک آهن‌ربا می‌توان انسان‌ها را وادار کرد به شکل دیگری در مورد انتخاب‌های خود تصمیم گیری کنند.


 
صعود 10 پله ای رتبه علوم شناختی ایران در جهان
ساعت ۱۱:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٦ : توسط : حسن شفیعی

مهر/ حامد اختیاری در تشریح چالش‌هایی که پیش روی دانش علوم شناختی قرار دارد گفت: چند سال پیش مطالعه‌ای توسط وزارت علوم کشور آمریکا انجام شد تا دانش‌ها و فناوری‌هایی که حیات بشری را در چند سال آینده تحت تاثیر قرار می‌دهند، مشخص شود؛ بر اساس این مطالعه 4 فناوری بیوتکنولوژی، نانو تکنولوژی، اطلاعات و علوم شناختی حوزه‌هایی هستند که آینده کیفیت و رفاه بشری را تحت تاثیر قرار می‌ دهند.

اختیاری ادامه داد: خوشبختانه علوم شناختی در نقشه علمی کشور در گروه "الف" قرار دارد و اولویت اول کشور است. از این جهت سیاستگذاران کشور هوشمندانه این حوزه را به طور جدی مورد توجه قرار داده و همه این باور را دارند که علوم شناختی حوزه‌ای راهبردی و بنیادین است که باید سرمایه‌گذاری در این عرصه انجام شود.

مدیر گروه آموزش و ترویج و منابع انسانی ستاد علوم شناختی با اشاره به وابسته بودن این حوزه به همکاری‌های بین رشته‌ای افزود: دانش علوم اعصاب، روان‌شناسی، زبان‌شناسی، جامعه شناسی، فلسفه ذهن و مدل‌سازی شناختی از جمله حوزه‌های مختلف دانش است که در تعامل با علوم شناختی فرصت‌‌های ارزشمندی را برای درک بهتر مغز و اتفاقاتی که در داخل آن رخ می‌دهد، ایجاد می‌کنند بنابراین وجود فضای همکاری بین‌رشته‌ای در این حوزه ضروری است.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
مغز انسان چهره‌های جذاب را ترجیح می‌دهد
ساعت ٢:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱ : توسط : حسن شفیعی

مطالعه صورت گرفته توسط پژوهشگران آمریکایی نشان می‌دهد، مغز انسان از سن سه سالگی قادر به تمایز قائل شدن بین چهره‌های جذاب و معمولی است و در حقیقت مغز برای انتخاب چهره‌های جذاب سیم‌کشی شده است.

به گزارش ایسنا، تشخیص جذابیت و زیبایی تنها مختص بزرگسالان نبوده و حتی کودکان کم سن و سال نیز می‌توانند این مفهوم را درک کنند.مطالعه صورت گرفته توسط محققان دانشگاه لینکلن نشان می‌دهد، کودکان از سن سه سالگی قادر به تشخیص چهره‌های زیبا و جذاب انسان و حیوانات هستند و از نظر آنها، سگ چهره دوست داشتنی‌تری نسبت به انسان و گربه دارد.براین اساس، مجموعه‌ای از ویژگی‌های کودکانه چهره که روانشناسان از آن با تعبیر baby schema یاد می‌کنند، شامل صورت گرد، چشمان درشت، بینی و دهان کوچک است و این ویژگی‌ها باعث تحریک رفتار‌های مراقبتی و کاهش خشونت بزرگسالان می‌شود.به گفته «مارتا بورگی» سرپرست تیم تحقیقاتی، بزرگسالان اغلب نوزادانی با بیشترین ویژگی‌های کودکانه را ترجیح می‌دهند و کودکان نیز زمان بیشتری را به مشاهده تصاویر چهره‌هایی با همین ویژگی‌ها اختصاص می‌دهند.در دو مطالعه صورت گرفته با حضور کودکان سه تا شش ساله، حرکات چشم کودکان در زمان مشاهده چهره انسان، سگ و توله سگ، گربه و بچه گربه با ویژگی‌های کودکانه رهگیری شد؛ سپس محققان با دستکاری در تصاویر از جمله باریک‌تر کردن صورت، پیشانی کوتاه‌تر، چشم‌های کوچک‌تر، بار دیگر نحوه واکنش کودکان را ارزیابی کردند.نتایج بدست آمده نشان می‌دهد، کودکان زمان بیشتری را به مشاهده چهره‌هایی با ویژگی‌های کودکانه اختصاص می‌دهند و در این بین از نظر کودکان، سگ‌ها چهره دوست‌داشتنی‌تری نسبت به انسان و گربه دارند.نتایج این مطالعه که در مجله Frontiers in Psycjology منتشر شده است، بینش جدیدی از تکامل انسان زا در اختیار محققان قرار می‌دهد.