دکتر حسن شفیعی عضو هیئت علمی دانـشگاه

روان شناسی بالینی، روان شناسی شناختی، علوم شناختی، روان شناسی سلامت
 
baker effect اثر نانوا
ساعت ۸:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٢/۳۱ : توسط : دکتر شفیعی
چرا نام افراد را به‌خاطر نمی‌آوریم؟
 دانشمندان می‌گویند؛ مغز ما متناسب با به خاطرآوری نام افراد طراحی نشده است. تصاویر اسکن نیز نشان می‌دهد که نورون‌های مغز تنها نسبت به چهره افراد پاسخگو هستند.هرکسی ممکن است در این وضعیت قرار گرفته باشد:

شما در یک مهمانی به‌سر می‌برید با فرد جدیدی آشنا می‌شوید و تصمیمی می‌گیرید که برای معرفی کردن خود و دوستان نزد او بروید که به یکباره متوجه می‌شوید؛ وای خدای من، اسم دوستان از خاطرم رفته است. حتی بدتر، در خیابان به کسی برخورد می‌کنید که چهره‌اش برای شما بسیار آشنا بوده اما اسمش به‌طورکلی از یاد شما رفته است.

اگر اینطور هستید، ناراحت نباشید. این حالت کاملا عادی است. درحقیقت یک توضیح علمی عقلانی درخصوص اینکه چرا ما تا این حد در به‌یادآوری اسامی افراد افتضاح هستیم، وجود دارد. واقعیت حاکی از این است که مغز ما متناسب با متوجه شدن و به خاطرآوری نام افراد که او “جک” است یا “جان”، طراحی نشده است. در عوض، تصاویر اسکن نشان می‌دهد که نورون‌های مغز نسبت به چهره افراد پاسخگو بوده و واکنش نشان می‌دهد و حتی اگر اسم افراد را به یاد داشته باشیم، سیم‌کشی مغز به نحوی نیست که آن را برای طولانی مدت به خاطر بسپارد. این ویژگی را baker effect می‌نامند.
بررسی‌هایی که بر روی مغز صورت گرفته نشان می‌دهد، مغز در زمینه انتشار و اشاعه اطلاعات همزمان با اینکه اطلاعات جدیدی را ذخیره می‌کند، خیلی خوب کار نمی‌کند. همچنین توضیح دیگری در مورد حافظه افتضاح انسان در به‌یادآوری اسم وجود دارد و آن اینکه شخصیت فردی نیز دراین باره بسیار موثر است زیرا برخی درکل فراموشکار هستند. 
ترس های زندگی
ساعت ٩:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٢/٢۸ : توسط : دکتر شفیعی

در زندگی
از چیزهای زیادی میترسیدم؛
ونگران بودم،
تا اینکه..... آنها را تجربه کردم!
وحالا ترسی از آنها ندارم!
از "تنهایی" میترسیدم، یاد گرفتم؛ "خود را دوست بدارم"!
از "شکست" میترسیدم؛ یاد گرفتم؛
"تلاش نکردن،یعنی شکست!"!
از"نفرت مردم" میترسیدم؛ یاد گرفتم،
"بهرحال هر کسی نظری دارد"!
از "درد"،....میترسیدم؛ یاد گرفتم،
"درد کشیدن، برای رشد روح لازم است!"
از "سرنوشت"،....میترسیدم؛یاد گرفتم، "من،....توان تغییر آن را دارم"!
از "آینده"،....میترسیدم؛ یاد گرفتم،
"میتوان، آینده بهتری ساخت...!"
از "گذشته"،میترسیدم؛فهمیدم، "گذشته،....دیگر توان آسیب رساندن به من را ندارد!"
و....
بالاخره از"تغییر"،....میترسیدم؛
تا اینکه یاد گرفتم،
"حتی، زیباترین پروانه ها هم قبل از پرواز، کرم بودند و تغییر آنها را زیبا میکند"!


 
کشف عامل احتمالی بیماری آلزایمر
ساعت ۱٠:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٢/۱ : توسط : دکتر شفیعی
محققان دانشگاه دوک در دستاوردی جدید در زمینه درمان آلزایمر موفق به کشف یک عامل بالقوه برای این بیماری شده‌اند که شاید بتواند به عنوان یک هدف برای درمان‌های دارویی آینده مورد استفاده قرار گیرد.
کشف عامل احتمالی بیماری آلزایمر
به گزارش ایسنا، به گفته محققان، این یافته‌ها می‌تواند درهای جدیدی را در تلاش‌های فزاینده جهانی برای درمان زوال عقل باز کند. دانشمندان اعلام کرده‌اند تحقیقات آلزایمر آن‌ها بر روی موشها، یک فرآیند جدید را که به باور آن‌ها، منجر به توسعه بیماری می‌شود، کنار می‌گذارد. آن‌ها مشاهده کردند که در بیماری آلزایمر، سلول‌های ایمنی که معمولا از مغز محافظت می‌کنند، در عوض به مصرف یک ماده مغذی اساسی موسوم به آرژنین می‌پردازد. محققان با انسداد این فرآیند با یک دارو توانستند از شکل‌گیری پلاک در مغز جلوگیری کرده و همچنین از دست رفتن حافظه را متوقف کنند. اگرچه روش‌های آزمایش شده بر روی حیوانات نمی‌تواند همان کاربری را در بدن انسان تضمین کند، اما این یافته‌ها بسیار امیدبخش هستند زیرا تاکنون نقش دقیق سیستم ایمنی و آرژنین در بیماری آلزایمر کاملا ناشناخته باقی مانده بود. دارویی برای متوقف کردن واکنش سیستم ایمنی بدن به آرژنین موسوم به دی‌فلورومتیل اورنیتین(DFMO) در حال حاضر برای انواع خاصی از سرطان مورد بررسی قرار دارد و ممکن است برای آزمایش به عنوان یک درمان بالقوه آلزایمر نیز مناسب باشد. تعداد افراد مبتلا به یکی از انواع زوال عقل در سراسر جهان تا سال 2050 به 135 میلیون نفر خواهد رسید. محققان امیدوارند که این نتایج جدید بتواند درها را بسوی درک بهتر و متفاوت‌تر از آلزایمر و کشف درمان‌های جدید باز کند.