دکتر حسن شفیعی عضو هیئت علمی دانـشگاه

روان شناسی بالینی، روان شناسی شناختی، علوم شناختی، روان شناسی سلامت
 
15 میلیون نفر از ایرانیان از اختلالات روانی رنج می برند!
ساعت ٧:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱٠/٢ : توسط : دکتر شفیعی

دکتر احمد علی نوربالا در همایش سلامت روان و رسانه

‌ درباره اختلالات روانپزشکی و پیامدهای اجتماعی آن اظهار کرد: اختلالات روانی در همه کشورها و جوامع و تمام سنین و در هر دو جنس دیده می‌شوند و افراد را در جوامع شهری و روستایی و در گروه‌های فقیر و غنی درگیر می‌کند.

وی افزود: در کشور ما بر اساس مطالعه کشوری سلامت روان که در سال 78 انجام شد، حدود 21 درصد افراد دچار علائم و نشانه‌های روانی بودند و متاهلان نسبت به افراد مجرد وضع بدتری داشتند.

در مطالعه در سال 80، 10/17 درصد از مردم ایران از اختلالات روانی رنج می‌بردند که این آمار در استان تهران حدود 14 درصد بود، البته قرار بود این مطالعه هر پنج سال یک بار انجام شود، اما به علت عدم همکاری وزارت بهداشت این مطالعه برای بار دوم در سال 87 انجام شد.

وی درباره آمار سال 87 اظهار کرد: ........ادامه مطلب


وی درباره آمار سال 87 اظهار کرد: تعداد مبتلایان به اختلالات روانی در استان تهران حدود 34 درصد بود که نشان دهنده رشد 60 درصدی مبتلایان به این اختلالات در طی 9 سال بود.78 انجام شد، حدود 21 درصد افراد دچار علائم و نشانه‌های روانی بودند و متاهلان نسبت به افراد مجرد وضع بدتری داشتند.

در مطالعه در سال 80، 10/17 درصد از مردم ایران از اختلالات روانی

این استاد روان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره عوامل تاثیرگذار بر سلامت روان اظهار کرد: در این زمینه عوامل ژنتیک 15 درصد‌ و عوامل اجتماعی 50 درصد نقش دارند.

نوربالا ادامه داد: ‌بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی 150 میلیون نفر در جهان مبتلا به افسردگی هستند، 91 میلیون نفر از سوء مصرف الکل و 50 میلیون نفر از بیمار صرع رنج می‌برند.

وی با بیان اینکه باری که اختلالات روانی بر جامعه تحمیل می‌کند، رو به افزایش‌ است، تاکید کرد: این بیماری‌ها هزینه‌های سرسام آوری از نظر رنج بشری‌، ناتوانی و زیان اقتصادی در بر دارد. در سال 1990 میلادی اختلالات عصبی و روانی عامل 10 درصد از کل سال‌های زندگی تعدیل شده بر حسب ناتوانی بوده است که این عدد در سال 2000 میلادی به میزان 12و در سال 2002 میلادی به 13درصد رسیده است و پیش بینی شده که بار این اختلالات تا سال 2020 میلادی به 15 درصد برسد.

این استاد روان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه گفت: اختلالات روانی‌، 31درصد سال‌های زندگی با معلولیت را تشکیل می‌دهند، اما بودجه‌های سلامت روان اکثر کشورها کمتر از یک درصد هزینه‌های کلی سلامت را تشکیل می‌دهد. با مقایسه این پیش بینی با جدیدترین پیش بینی ‌مربوط به سازمان جهانی بهداشت که در سال 2008 منتشر شد، در می‌یابیم که شرایط کماکان در مورد سلامت روانی‌، نامطلوب خواهد بود، به گونه‌ای که در سال 2030 میلادی نسبت به سال 2000 میلادی بار افسردگی از رتبه چهار به 2‌، حوادث رانندگی در جاده‌ها از رتبه هشت به چهار و خشونت از رتبه 15 به 13ارتقا می‌یابد.

نوربالا با اشاره به آمار و باری که مبتلایان به اختلالات روانی به کشورهای جهان در سال 2002 تحمیل کرده است، اظهار کرد:‌ 13 درصد بار بیماری‌ها را اختلالات روانی به خود اختصاص دادند.

این استاد روان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره تاثیر اقتصادی اختلالات روانی اظهار کرد:‌ براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، تاثیر اقتصادی مراقبت‌های بهداشتی دو اختلال اضطراب و افسردگی بر روی بیمار و خانواده او در بنگلور هند معادل 700 روپیه هندی در ماه (معادل 7 تا 14 روز دستمزد کارگر کشاورزی در هند بود.) در ایران نیز براساس پژوهشی که در سال 82 در این زمینه انجام شد، رتبه اول به حوادث عمدی و غیرعمدی و رتبه دوم به اختلالات روانی اختصاص داشت، اما در جنس مونث اختلالات روانی و حوادث عمدی و غیرعمدی رتبه‌های اول و دوم را به دست آورده بودند.

نوربالا افزود: در حال حاضر تقریبا میانگین افسردگی در ایران از منطقه امرو (منطقه مدیترانه شرقی)بیشتر است و در زمینه آمار اعتیاد نیز ایران پیشتاز است. هرچند که پس از پیروزی انقلاب اسلامی اقداماتی برای مبارزه با اعتیاد انجام شده، اما چندان موفق نبوده است.

وی درباره آمار مربوط به حوادث اظهار کرد: در ایران سالانه 22 هزار نفر بر اثر تصادفات جاده‌ای فوت می‌کنند، این در حالیست که در افغانستان طبق آمار ملل متحد تلفات غیرنظامیان افغان در سال 2008، 2118 نفر و تلفات غیرنظامیان عراقی در اوت 2009 در عراق 1959 نفر بوده است. در واقع حوادث جاده‌ای در ایران در 70 درصد مواقع به علت عوامل انسانی رخ می‌دهد.

نوربالا با اشاره به میزان مصرف داروهای ضد اضطراب گفت:‌ سهم ایران از آمار جهانی 3/2 درصد است که آمار زیادی محسوب می‌شود. از سال 2007 تا سال 2009 میلادی نیز میزان مصرف داروهای ضد اضطراب به شدت در ایران افزایش پیدا کرده است.

وی با مقایسه افراد سالم و بیمار اظهار کرد:‌ افراد سالم از نظر جسمی پیشرو و مولد و اشخاصی که در سلامت روانی به سر می‌برند، شاداب هستند، اما افراد که از نظر جسمی بیمار هستند، مورد توجه و ترحم قرار می‌گیرند، اما بیماران روانی پیچیده‌، مورد ترس‌، خشم و تنفر هستند و انگ زنی باعث مراجعه نکردن آنان به پزشک می‌شود و با اکراه این کار را انجام می‌دهند که نتیجه این گونه عملکرد برخی مواقع به معلولیت فرد می‌انجامد.

این استاد روان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه انگ زدایی از بیماران روانی از مبتلایان به ایدز کمتر است، اظهار کرد: اهمیت اختلالات روانی مغفول واقع شده است، این در حالیست که براساس پژوهش‌های انجام شده ایرانی‌ها افرادی نگران‌، غمگین،‌ قانون گریز و غیرقابل پیش بینی هستند و همه این عوامل خطر بروز اختلالات روانی را افزایش می‌دهد.

نوربالا در پایان گفت: اختلالات روانی و رفتاری‌، پیامدهای سنگین و ناگوار اقتصادی‌ و اجتماعی دارد که در بیشتر جوامع از جمله کشور ایران مورد غفلت واقع شده است، بنابراین در وهله اول‌، باید از مقوله انگ نسبت به این بیماران پرهیز و در مرحله دوم به صورت اساسی به پیشگیری و درمان این اختلالات با اختصاص بودجه مورد نیاز اقدام کرد و البته این موضوع عزمی جدی و همگانی را می‌طلبد.