دکتر حسن شفیعی عضو هیئت علمی دانـشگاه

روان شناسی بالینی، روان شناسی شناختی، علوم شناختی، روان شناسی سلامت
 
روان درمانی روشی مناسب و موثر برای متعادل کردن هورمون استرس است
ساعت ۱:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۳٠ : توسط : دکتر شفیعی


پژوهشگران علوم پزشکی می گویند نتایج تحقیقات آنان نشان می دهد که انجام  روان درمانی با متعادل کردن هورمون استرس ، برای بهبود و کاهش عوارض استرس مفید است
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، این روانپزشکان می گویند روان درمانی به عنوان بخشی از درمان بیماری افسردگی نه تنها می تواند اضطراب را کاهش دهد بلکه همچنین میزان هورمون استرس را در بیماران بهبود می بخشد.
استرس حالتی است که شما در واکنش به فشار دنیاى بیرون (مدرسه، محیط کار،خانواده، دوستان و …) یا دنیای درون ( تمایل به موفقیت، میل به پذیرفته شدن و …) احساس مى‌کنید.
استرس واکنش طبیعى افراد در هر سنى است. استرس از غریزه فرد در محافظت از خویش در برابر فشار عاطفى یا جسمى و  مقابله با خطر نشات مى‌گیرد
این مطالعات نشان داده است که وقتی دارو درمانی در درمان بیماران افسرده با روان درمانی ترکیب شود، میزان ترشح هورمون استرس که کورتیزول نامیده می شود، بهبود خواهد بخشید.
این پزشکان روی ۶۳ بیمار مبتلا به افسردگی حاد مطالعه و آزمایش انجام دادند. شرکت کنندگان به دو گروه تقسیم شدند. ۲۹ نفر از آنها درمان ترکیبی را دریافت کردند که شامل دارو درمانی و روان درمانی می شد و ۳۴ نفر نیز فقط یک شیوه درمان یعنی یا دارو درمانی و یا روان درمانی را دریافت کردند. سپس این افراد از نظر علائم افسردگی هشت ماه مداوم تحت نظر قرار داشتند و مرتب آزمایشاتی روی آنها انجام می گرفت.
نتایج آزمایشات مشخص کرد: هر چند علائم بیماری در هر دو گروه به طور یکسان کاهش پیدا کرد، اما پس از هشت ماه در بیمارانی که درمان ترکیبی روی آنها انجام گرفت میزان اضطراب و استرس به طور قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کرد اما این تاثیر در بیمارانی که فقط از یک روش برای درمان استفاده کرده بودند مشاهده نشد.
روانپزشکان در نتیجه آزمایشات اطمینان حاصل کردند که اگر روان درمانی با دارو درمانی همراه شود تا حد زیادی به کاهش اضطراب بیماران کمک می کند و در بلندمدت تاثیر مطلوبی روی سطح هورمون استرس در این بیماران دارد.
پژوهشگران می گویند گرچه شما همیشه نمى‌توانید چیزهاى تنش‌زا را کنترل کنید، اما مى توانید واکنش خود را در برابر آنها تحت کنترل درآورید. احساس شما درباره چیزها نتیجه طرز تفکر شما درباره آنهاست.
اگر بتوانید شیوه تفکر خود را تغییر دهید، خواهید توانست احساس خویش را نیز تغییر دهید.