استرس باعث افزایش کلسترول بد می شود

پژوهشگران علوم پزشکی در بیمارستان ” ویرجین دو لا ویکتوریا ” و دانشگاه ” سانتیاگو دو کامپوستلا ” کشور اسپانیا می گویند نتایج بررسی های صورت گرفته نشان داده است که شرایط استرس آور بر متابولیزه شدن چربی توسط بدن تأثیر گذار یوده و می تواند به افزایش کلسترول بد بیانجامد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، تاثیر زیاد استرس و فشارهای روحی در افزایش کلسترول، از اهمیت قابل ملاحظه ای برخوردار است زیرا این امر مبین ارتباط استرس با بیماریهای قلبی نیز می باشد.

کارشناسان طی سال ها اظهار داشتند که استرس عاطفی با خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی همراه است و در نتیجه عادات غیرسلامتی چون استعمال دخانیات، رژیم نامناسب یا داشتن سبک زندگی بی تحرک را در میان عوامل دیگر به همراه می آورد.

این درحالی است که تحقیقات جدید نشان می دهد استرس تحریک کننده «دیس لیپیدمی» است، اختلالی که سطح چربی ها و لیپوپروتئین ها را در خون تغییر می دهد.

این محققان رابطه بین شغل استرس آور و پارامترهای مختلف مرتبط با چگونگی متابولیزه شدن اسیدهای چرب در بدن را بررسی کردند.

نتایج این این تحقیق که در مجله سلامت عمومی اسکاندیناوی منتشر شده با بررسی های صورت گرفته یک جمعیت نمونه بیش از ۹۰ هزار کارمند با انجام چکاپ های پزشکی مشخص شده است.

«کارلوس کاتالینا» روانشناس بالینی و کارشناس استرس ناشی از شغل اظهارداشت: کارمندانی که اظهار داشتند در رویارویی با شغل خود طی ۱۲ ماه گذشته شرایط دشواری را تحمل کردند (۸٫۷ درصد از جمعیت نمونه) بیشتر در معرض خطر «دیس لیپیدمی» قرار دارند.

«دیس لیپیدمی» انواع مختلفی از اختلال در سوخت وساز چربی ها است که موجب بالا رفتن میزان سرمی یک یا تعدادی از آن هاچون  کلسترول، تری گلیسرید در خون می شوند.

دیس لیپیدمی یکی از عوامل اصلی خطر برای بروز بیماری سرخرگ های کرونری (CAD)، سکته مغزی و بیماری عروق محیطی (PVD)، ذکر شده که می توان با تغییر شیوه زندگی، رژیم غذایی و داروها بر آن تاثیر گذاشت و آن را تغییر داد. بالا رفتن میزان سرمی چربی ها می تواند منجر به تشکیل پلاک های آترواسکلروز در سرخرگ های کرنری شود که در حضور سایر عوامل خطر، تشکیل آن تسریع می شود.

به طور خاص افرادی که از استرس ناشی از شغل رنج می برند بیشتر در معرض ابتلا به سطح بالا و غیر عادی کلسترول بد و سطح پایین و قابل توجه کلسترول خوب می شوند و همچنین احتمال گرفتگی رگهای آنها بیشتر است.

براساس اظهارات دکتر کاتالینا، یکی از مکانیسمهایی که می تواند رابطه بین استرس و خطر بیماریهای قلبی عروقی را توضیح دهد تغییرات در کارنامه چربیهای ما است که در نهایت منجر به افزایش گرفتگی و سفت شدن رگها می شود.

یک احتمال این است که استرس در توانایی بدن برای رها شدن از کلسترول اضافی اختلال ایجاد می کند و ممکن است فرآیندهای التهابی ایجاد کند که در نهایت به افزایش تولید کلسترول می انجامد. همچنین استرس می تواند بدن را برای تولید انرژی بیشتر در قالب اسیدهای چرب و گلوکز تحریک کند. این مواد از کبد می خواهند کلسترول LDL بیشتری ترشح کند تا آنها خود را به سایر بافتهای بدن برسانند.

افرادی که به طور کلی عصبی هستند، ۳ برابر بیشتر از افراد خونسرد و افرادی که به مسائل با دید مثبت می نگرند، دچار کلسترول بالا می شوند و در این افراد کلسترول بد یا ال.دی.ال ( LDL ) به حداکثر خود می رسد.

به عقیده محققان این نوع افزایش کلسترول ارتباطی به عوامل دیگر مانند افزایش وزن و یا استعمال دخانیات ندارد.

/ 1 نظر / 7 بازدید
قصر ارامش

سلام مطالب شما برای من بسیار آموزنده و با محتواست. برقرار باشید.