تنبیه بدنی ممنوع!

ممکن است توجیه‌تان این باشد که می‌خواهید فرزند خوبی تربیت کنید و روش‌های تربیتی محکم و تغییرناپذیری داشته باشید اما باید بدانید که با این کار فرزندتان را به دروغگویی تشویق می‌کنید.

چون تنبیه بدنی یا مقررات سخت و شدید باعث می‌شود کودکان برای پنهان کردن خطاهای خود، بیشتر به دروغگویی متوسل شوند. پروفسور ویکتوریا تالوار از دانشگاه مک‌گیل و دستیارش پروفسور کانگ‌لی از دانشگاه تورنتو در مطالعات خود دو گروه از کودکان را که در گروه سنی سه و چهار ساله بودند در شرایط مختلف با هم مقایسه کردند.

گروه اول در یک مدرسه خصوصی ثبت‌نام شده بودند که این مدرسه به روش‌های سنتی مثل استفاده از ترکه و فلک برای تنبیه دانش‌آموزان اداره می‌شد.

گروه دوم نیز در یک مدرسه خصوصی دیگری ثبت‌نام شده بودند که شیوه اداره آن با سیستم‌های آزادانه‌تر و بامقررات آسان‌تر بود. از کودکان خواسته شد در یک بازی «حدس بزن» شرکت کنند و کودکان باید وقتی در اتاق تنها بودند چشم از اسباب‌بازی‌ای که داخل اتاق گذاشته شده بود، بر می‌داشتند.

تقریباً اکثر کودکان وقتی تنها می‌شدند به‌رغم توصیه متخصصان، دزدکی به اسباب‌بازی‌ها نگاه می‌کردند اما نتایج ارزیابی‌ها معلوم کرد کودکانی که در گروه اول یعنی در مدرسه خصوصی با روش سنتی و تنبیهی ثبت‌نام کرده بودند در پاسخ به این سؤال که آیا دزدکی اسباب‌بازی را دیده‌اند، تقریباً همگی‌شان دروغ می‌گفتند و جواب منفی می‌دادند، در حالی که کودکان در گروه دوم که در مدرسه تنبیه نمی‌شدند، فقط حدود ۵۰ درصد در مورد نگاه‌کردن به اسباب‌بازی دروغ می‌گفتند

/ 0 نظر / 29 بازدید