بهترین ملاک برای پیش بینی خطر ابتلای یک فرد به بیماری

پژوهشگران علوم پزشکی می گویند طی یک مطالعه جدید متوجه شده اند که نسبت دور کمر به قد (WHR) بهترین ملاک برای پیش بینی خطر ابتلای یک فرد به بیماری ها و مشکلات بهداشتی جدی مانند دیابت، فشار خون بالا و بیماری قلبی است. آنان می گویند اگر اندازه دور کمرتان بیشتر از نصف قدتان است، چاق هستید  .

 

 به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  دکتر مارگارت اشویل نویسنده این مقاله و کارشناس شرکت مشاوره ای علمی “انجمن های اشویل” خاطرنشان ساخت: اگر تلاش کنید تا اندازه دور کمرتان کمتر از نصف اندازه قدتان باشد، می توانیم تا حد زیادی از بروز بیماری های مرتبط با چاقی نظیر دیابت و امراض قلبی در امان بمانید.

 بر اساس یک تحلیل ارائه شده در کنگره چاقی اروپا، همین معیار و اندازه گیری ساده هم برای افراد بلند قد و هم برای افراد کوتاه قد به یک اندازه کاربرد دارد و قابل اطمینان است و به همین دلیل برای مردم تمام کشورها و نژادهای مختلف قابل استفاده است.

این روش محاسبه برای پیش بینی خطر چاقی و بیماری های ناشی از آن به مراتب مطمئن تر و کاربردی تر از “اندازه گیری دور کمر” به تنهایی است.

اشویل که از کارشناسان دانشگاه آکسفورد بروکسل محسوب می شود تاکید کرد که نسبت WHR باید از سوی پزشکان و درمانگرها به عنوان یک شاخص معاینه برای تمام افراد مورد استفاده قرار بگیرد.

وی یادآور شد: تلاش برای کمتر نگه داشتن اندازه دور کمر از نصف اندازه قد به افزایش طول عمر تک تک افراد جهان کمک می کند.

این یافته حاصل تجزیه و تحلیل دقیق روی اطلاعات حاصل از ۳۱ تحقیق انجام شده با حضور دست کم ۳۰۰ هزار شرکت کننده است. نسبت WHR، ملاکی مطمئن برای پیش بینی احتمال ابتلا به دیابت، فشار خون بالا، بیماری های قلبی و عروقی در زنان و مردان از تمام اقوام و نژادها است.

/ 2 نظر / 9 بازدید
جعفر جوانی

سلام. من همه واحد های این ترم را پاس کردم فقط درس بهداشت روانی نتونستم بخونم.پروژ درست کردم ،دادم برای تایپ تایپیست دیر بدستم رساند اوردم دانشگاه ازم تحویل نگرفتند اگه امکان داره لطف کنیید میان ترم بهم بدید پاس بشم ،ترم اخرم معدلم خیلی میاد پایین. پروژ اماده است میتونم فایل pdf براتون ایمیل کنم. از لطفتون ممنونم

مینا

سلام میشه لطفا ادرس مطبتون را ارسال کنید