لوگوی جدیدگوگل آزمون فرافکن 93 ساله رورشاخ !

فارنت/ شاید در مورد تست صفحه جوهر رورشاخ (رورشاک) چیزهایی شنیده باشید. گوگل به مناسبت ۱۲۹مین روز تولد هرمن رورشاخ این تست روانشناسی جالب را به عنوان لوگوی جستجوگرش قرار داده است.

رورشاخ یک روانشناس سوییسی بود که به علت تست صفحه جوهرش مشهور شده است. در این تست رورشاخ ۱۰ کارت مختلف با یک شکل متقارن تولید شده از جوهر را به افراد نشان می‌داد و از آن‌ها می‌پرسید که لکه‌ها را به شکل چه چیزی می‌بینند. سپس جواب‌ها را آنالیز و بررسی می‌کرد تا به اختلالات روانی افراد و یا جنبه‌های مختلف شخصیتی آن‌ها پی ببرد. این تست در نیمه دوم قرن بیستم میلادی بسیار استفاده شد تا جایی که پس از آن نیز در کتاب‌ها و فیلم‌های بسیاری مانند Watchmen اثر Alan Moore نیز ردپایی از تست رورشاخ مشاهده شد.
در تصویر بالا ده کارت مورد آزمایش رورشاخ را به همراه پاسخ‌های رایج کاربران مشاهده می‌کنید. البته لوگوی گوگل بعضی تصاویر دیگر را هم شامل می‌شود؛ همچنین در تست‌های رورشاخ چند کارت رنگی نیز وجود داشت. اگر لوگوی گوگل برای شما تست رورشاخ را نشان نمی‌دهد می‌توانید به آرشیو دودل‌های گوگل مراجعه کنید و این تست جالب را ببینید. البته گوگل نمی‌تواند نقش روانشناس را ایفا کند و جواب‌های شما را آنالیز کند اما به جای آن امکان به اشتراک‌گذاری جواب‌هایتان را با هش‌تگ #RorschachDoodle در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، گوگل پلاس و توییتر فراهم کرده است.

/ 0 نظر / 20 بازدید