ورزش می تواند موجب افزایش طول عمر بیماران مبتلا به سرطان شود

 پژوهشگران علوم پزشکی می گویند نتایج تحقیقات آنان نشان می دهد  بیماران مبتلا به سرطان مغز که توانایی ورزش کردن دارند، بیشتر از بیمارانی که بی تحرک هستند عمر می کنند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، سرطان دومین علت مرگ در کشور های پیشرفته و سومین عامل مرگ و میر در ایران است سالانه ۳۰ هزار نفر می‌میرند و ۷۰ هزار مورد جدید اضافه می‌شوند .

سرطان عامل ایجاد کننده مرگ در سنین بین سی و چهل ساگی می باشد.

پیش از این ثابت شده بود که فعالیت بدنی مناسب علاوه بر پیشگیری از ابتلا به سرطان، خود می‌تواند به درمان سرطان کمک کند. شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند ورزش در درمان سرطان سودمند است.
یافته های پژوهشگران موسسه سرطان ‘دیوک “  در واقع ادامه دهنده تحقیقات اخیر است که نشان می داد ورزش وضعیت بیمار را در حین و پس از درمان بهبود می بخشد و می تواند به افزایش طول عمر آنها منجر شود.
پژوهشگران در این بررسی ۲۴۳ بیمار مبتلا به سرطان پیشرفته و بدخیم گلیوما را مورد بررسی قرار دادند که بیمار مبتلا به آن به طور متوسط کمتر از شش ماه عمر می کند.
در این بین، آن دسته از بیمارانی که در تمرینات ورزشی منظم و پرتحرک (پیاده روی سریع پنج روز در هفته به مدت ۳۰ دقیقه) شرکت داشتند به طور چشمگیری طول عمر خود را افزایش دادند. این افراد ۸۴/۲۱ ماه زندگی کردند در حالی که این میزان در بیماران بی تحرک ۰۳/۱۳ ماه بود.
دکتر لی جونز استادیار موسسه سرطان ‘دیوک ‘ و مجری این تحقیقات گفت: این یافته ها نشان می دهد باید به تاثیرات ورزش نه تنها در کاهش نشانه های بیماری بلکه در افزایش طول عمر توجه بیشتری صورت گیرد.
نتایج این مطالعات در نشریه آنکولوژی منتشر شده است.

پژوهشگران می گویند ۸۰ درصد کل سرطانهای انسان با شیوه زندگی یا عوامل محیطی ارتباط دارند (شامل غذا، مصرف تنباکو، مصرف بیش از حد الکل، زیاد در معرض آفتاب قرار گرفتن، قرار گرفتن در معرض خطرات شغلی)اکثر این سرطانها در صورت عادتهای مثبت در شیوه زندگی قابل پیشگیری می بودند.

آنان تاکید می کنند بزرگترین عامل مبارزه با سرطان آموزش بهداشت (مسایل بهداشتی) و سلامتی است.

انجمن سرطان آمریکا می گوید ، تقریبا نیمی از مرگ و میرهای ناشی از ابتلا به سرطان‌های مختلف با به کارگیری شیوه‌های سالم در زندگی قابل پیشگیری است.

/ 0 نظر / 15 بازدید